Tarptautinė konferencija „Kaip pasikeitėme per dvidešimt metų“

Tarptautinė konferencija „Kaip pasikeitėme per dvidešimt metų“

LBD logotipas

Lietuvos bibliotekininkų draugija džiaugiasi galėdama savo bendruomenę  pakviesti į tarptautinę konferenciją „Kaip pasikeitėme per dvidešimt metų“.

Please scroll down for information in English

Nuotolinis renginys žymės dvi svarbias datas – Lietuvos bibliotekininkų draugijos įkūrėjo Vaclovo Biržiškos 136–ąsias gimimo metines ir Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės 20–ąjį jubiliejų.
Šia proga konferencijoje savo idėjas, atradimus ir įžvalgas pristatys bibliotekų, informacijos ir kt. mokslų specialistai iš Lietuvos bei užsienio.
Tiesiogiai iš Lietuvos Respublikos Prezidentūros transliuojamoje konferencijoje bus nagrinėjamos informacinio raštingumo, knygų piratavimo, skaitymo, ugdymo ir kitos temos.
Bibliotekų bendruomenė renginį galės stebėti LBD Facebook paskyroje ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos YouTube kanale.

Konferencijos programa

EN

Lithuanian Librarians’ Association is happy to invite you to an international conference „How Have We Change in the Past Twenty Years“.
The event will cover a wide variety of topics from reading, to book piracy, to learning styles and methods.
You are warmly welcome to join our live stream on Martynas Mažvydas National Library’s YouTube channel.

Programme

9:30-10:00 Remote connection
10:00-10:15 Welcome speeches
10:15-10:45 Antonia Arahova, IFLA Executive Committee Member, IFLA Treasurer
„Libraries as Community Hubs. Why they are so Needed in These Strange Pandemic Times“
10:45-11:15 Assoc. Prof. Dr. Zinaida Manžuch, Prof. Dr. Elena Macevičiūtė, Faculty of Communication of Vilnius University
„Why and How Seniors Search for and Use Information: A Glance from the Perspective of One’s Life Goals“
11:15-11:45 Dr. Ineta Krauls-Ward, independent researcher and expert, member of CILIP Community, Diversity and Equality Group Committee (United Kingdom)
„A Reading Woman: Constraints and Empowerment“

11:45-12:20 Coffee break

12:20-12:40 Assoc. Prof. Dr. Vincas Grigas, Faculty of Communication of Vilnius University
„Book Piracy also has a Positive Side. What is the Opinion of Readers, Authors, and Publishers?“
12:40-13:00 Viktorija Mačiulytė, subject librarian, Vilnius University Library, Chairperson of the LLA Department of Vilnius University Library
„Distance Education of Information Literacy Based on Students’ and Young Researchers’ Learning Styles“
13:00-13:20 Dr. Soc. Sc. Anu Ojaranta, Åbo Akademi University
„Information Literacy and Phenomenon Based Learning: Case of the Finnish Core Curriculum“
13:20-13:40 Dr. Sigitas Narbutas, Dr. Rima Cicėnienė, The Wroblewski Library of the Lithuanian Academy of Sciences
„A Glance at the Activities of the Wroblewski Library of the Lithuanian Academy of Sciences in the Course of Time: Developments and Prospects“

Moderated by Lukas Keraitis

„Biržiškos skaitymai 2019“ – bibliotekininko edukatoriaus vaidmenys, kompetencijos ir paslaugų perspektyvos

„Biržiškos skaitymai 2019“ – bibliotekininko edukatoriaus vaidmenys, kompetencijos ir paslaugų perspektyvos

Gruodžio 2 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko konferencija „Biržiškos skaitymai“, kasmet organizuojama žymaus bibliotekininkystės veikėjo Vaclovo Biržiškos gimimo dienai paminėti. Šių metų tema buvo „Bibliotekininkas – edukatorius: vaidmenys, kompetencijos ir paslaugų perspektyvos“, todėl konferencijoje kalbėta apie bibliotekininkų edukacinį vaidmenį ir jam įgyvendinti būtinas kompetencijas, taip pat nagrinėtas edukacinės veiklos turinys bei naujos formos“.

Konferencijos dalyvius sveikinęs Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas džiaugėsi sėkmingu bendradarbiavimu su Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto specialistais stiprinant bibliotekininkų akademines kompetencijas. Bibliotekos vadovas akcentavo edukacinės veiklos svarbą bibliotekų sektoriuje ir bibliotekininko edukatoriaus vaidmenį ugdant visuomenę. „Tarp mūsų pagrindinių prioritetų yra ne tik kultūra siauresne prasme, bet ir švietimas, mokslas, ekonomika, valstybė, o edukacinė dimensija persmelkia visas šias svarbias sritis“, – teigė prof. dr. R. Gudauskas.
Sveikinimo žodį taip pat tarė konferencijos ilgametės rėmėjos UAB „Asseco Lietuva“ generalinis direktorius Albertas Šermokas, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė ir VU Filosofijos fakulteto Ugdymo mokslų instituto direktorė doc. dr. Irena Stonkuvienė.
Plenarinėje sesijoje Vroclavo universiteto (Lenkija) docentė Dorota Mołodyńska-Küntzel pristatė „Žmonių bibliotekas“ – prieš diskriminaciją nukreiptą projektą, skatinantį dialogą su mažumomis. Antrasis, virtualus, pranešimas buvo Šefildo universiteto (Jungtinė Karalystė) Švietimo mokyklos skaitmeninio raštingumo lektorės dr. Becky Parry. Konferencijos dalyvius ji supažindino su savo mokslinių tyrinėjimų sritimi – vaikų medijų kultūra, papasakojo, kaip vaikai kuria pasakojimus ir iš kur semiasi įkvėpimo. Nacionalinio švietimo NVO tinklo koordinatorė Judita Akromienė pristatė Lietuvos pilietinės galios indekso tyrimus ir papasakojo apie pilietiškumo, kaip naujos bibliotekų edukacinės veiklos, ugdymo galimybių perspektyvas. VU Komunikacijos fakulteto profesorė Elena Macevičiūtė skaitė pranešimą, kokiais būdais ir metodais galima kūrybiškai ugdyti bibliotekų lankytojus ir kaip sužadinti jų smalsumą pasitelkiant išmaniąsias technologijas. VU Filosofijos fakulteto Ugdymo mokslų instituto edukatorė dr. Sandra Kairė kalbėjo apie neformaliojo ugdymo organizavimą bibliotekoje, apimantį labai platų – nuo bendruomenės telkimo iki mąstymo modeliavimo – spektrą.
Antroji konferencijos dalis buvo skirta trumpiesiems pranešimams Pecha Kucha formatu. Šešių Lietuvos viešųjų bibliotekų atstovai pristatė savo vykdomas edukacines veiklas: kūrybines dirbtuves „Skaitau ir kuriu!“, kultūros edukacijos ir socialinės atskirties mažinimo galimybes teikiant „Žaislotekos“ paslaugas, animacijos dirbtuves vaikams, edukacines programas šeimoms, bibliotekoje rengiamus šokius su bitutėmis-robotais ir ypatingų poreikių vaikams skirtus sensorinius skaitymus. Edukacines veiklas vykdančios viešosios bibliotekos galėjo jas pristatyti konferencijos metu organizuotoje Idėjų mugėje. Konferencijos organizatorių sudaryta Vertinimo komisija, kurią sudarė  doc. dr. Irena Stonkuvienė, doc. dr. Vincas Grigas (Vilniaus universitetas) ir Donatas Kubilius (Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) vertino viešųjų bibliotekų trumpuosius pranešimus ir juose paminėtų edukacijų pristatymus Idėjų mugėje. Visi konferencijos dalyviai susipažinę su Idėjų mugėje vykusiais pristatymais taip pat galėjo balsuoti už savo favoritus.
Trečiojoje konferencijos dalyje svarstytos bibliotekų edukacinių programų perspektyvos ir bibliotekininkų mokymosi poreikiai bei galimybės. Vilniaus universiteto docentė dr. Irena Stonkuvienė kalbėjo apie patį terminą „edukacija“ ir jo vartojimo pradžią, jo turinį ir kitus susijusius aspektus. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos ekspertas Arūnas Bėkšta konferencijos dalyviams papasakojo apie galimą bibliotekų vaidmenį organizuojant informacijos valdymo ir naudojimo mokymus. VU Komunikacijos fakulteto docentas dr. Vincas Grigas skaitė pranešimą apie medijų ir informacinio raštingumo ugdymą mokykloje, nagrinėjo, kuo skiriasi mokytojų ir mokyklų bibliotekininkų požiūriai į šią edukacinę veiklą Lietuvoje ir Lenkijoje. Nevyriausybinės organizacijos „Elektroninė informacija bibliotekoms“ (EIFL) atstovė Ramunė Petuchovaitė kalbėjo apie mokymąsi iš patirties ir pristatė EIFL iniciatyvą „Jaunieji Afrikos bibliotekų novatoriai“.

Konferencijos pabaigoje Vertinimo komisija apdovanojo geriausią bibliotekos edukacinės programos pristatymą, o Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė paskelbė auditorijos simpatijas pelniusį bibliotekos edukacinės programos pristatymą Idėjų mugėje. Džiugu, kad tiek komisijos, tiek konferencijos dalyvių nuomonės sutapo –  abu apdovanojimai atiteko Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos atstovei Eglei Uleckienei, kuri pristatė edukaciją „Skaitau ir kuriu!“. Konferencijos organizatoriai specialiu prizu taip pat pagerbė Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos atstovo Evaldo Timuko pristatymą ir įteikę jam saldžią dovaną.

Konferenciją organizavo Lietuvos bibliotekininkų draugija, Vilniaus universiteto Komunikacijos ir Filosofijos fakultetai, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, UAB „Asseco Lietuva“.

Renginio transliaciją galima peržiūrėti Nacionalinės bibliotekos „YouTube“ kanale.

Nuotraukų autorius: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Daugiau konferencijos nuotraukų rasite čia: https://www.facebook.com/pg/nacionalinebiblioteka/photos/?tab=album&album_id=10156608778681863 ir čia: https://www.facebook.com/pg/nacionalinebiblioteka/photos/?tab=album&album_id=10156610699006863

Naujienos tekstas: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė 2018: „Bibliotekų potencialas ir galimybės įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus“

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė 2018: „Bibliotekų potencialas ir galimybės įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus“

Projekto tikslas. 19–osios Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, kurios šūkis buvo „Biblioteka: ateik – sužinok ir išmok“ siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į bibliotekų potencialą ir galimybes šioje srityje, siekta aktyvinti Lietuvos bibliotekų ir bibliotekininkų dalyvavimą diskutuojant ir įvardijant iššūkius bibliotekoms, jų indėlį įgyvendinant Darnaus vystymosi darbotvarkės tikslus, nes Lietuvoje viešojoje erdvėje nepakankamai apie tai kalbama. Įgyvendinant projektą, organizuoti konferenciją „Bibliotekų potencialas ir galimybės įgyvendinant Darnaus vystymosi tikslus“ pagrindinį dėmesį skiriant IFLA (Tarptautinės bibliotekų asociacijų federacijos) vykdomoms iniciatyvoms šiuo klausimu, bibliotekų laukiantiems iššūkiams susiduriant su didžiaisiais duomenimis (big data), profesijos išlikimui dirbtinio intelekto ir robotizuotų paslaugų aplinkoje, Lietuvos bendrojo plano (perspektyvos iki 2050 m.) kūrimui, skaitmeniniam raštingumui.

Projekto trukmė
2019 m. sausio 7 d. – liepos 19 d.

Projekto vykdytojas
Lietuvos bibliotekininkų draugija

Projekto partneriai
• UAB „ASSECCO Lietuva“
• MB „Nieko“
• Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
• Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka.

Projekto finansavimo šaltinis
Lietuvos kultūros tarybos parama ir rėmėjų (UAB „ASSECCO Lietuva“, MB „Nieko“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka) lėšos

Projekto tikslinės grupės:
Lietuvos bibliotekų specialistai.

Projekto veiklos:
• Konferencijos organizavimas: programos sudarymas, pranešėjų kvietimas ir jų atvykimo organizavimas, vertimo, dalyvių registracijos organizavimas, informacijos ruošimas ir talpinimas viešojoje erdvėje;
• Konferencija „Bibliotekų potencialas ir galimybės įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus“
• Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginių ir veiklų statistikos rinkimas ir apibendrinimas;
• Išvykos-susitikimai regionų bibliotekose.

Projekto rezultatai:
2019 m. balandžio 26 d. Kretingos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko konferencija „Bibliotekų galimybės ir potencialas įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus“. Konferencijoje dalyvavo beveik 160 dalyvių, pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio. Juos sveikino Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos kancleris Laimonas Ubavičius, Kretingos rajono savivaldybės vicemeras Dangiras Samalius, pranciškonas Bernardas Belickas OFM. Konferencijoje skaityti pranešimai buvo skirti bibliotekų įsipareigojimams, galimybėms ir atsakomybėms, įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus, ateities kultūros ištekliams Lietuvos Respublikos bendrajame plane 2030 ir darnaus vystymosi tikslų integracijai į bibliotekų veiklą, didiesiems duomenims, dirbtinio intelekto įtakai bibliotekų veiklai ir bibliotekininko profesijai, skaitmeninei atskirčiai šiuolaikinėje bibliotekų darbotvarkėje, problemų sprendimams, pasitelkiant informacines technologijas, medijų ir informacinio raštingumo ugdymui bibliotekose. Gerąja patirtimi apie skaitmenines paslaugas Kelno (Vokietija) miesto bibliotekoje dalinosi jos direktorė Dr. Hannelore Vogt.
Daugiau informacijos apie konferenciją ir vaizdo įrašą galite rasti: https://www.lbd.lt/konferencija-biblioteku-galimybes-ir-potencialas-igyvendinant-darnaus-vystymosi-tikslus/
2019 m. gegužės-liepos mėn. organizuotos išvykos-susitikimai regionų bibliotekose (Akmenės, Pakruojo, Utenos, Anykščių rajonų savivaldybių bibliotekose) ir Latvijos nacionalinėje bibliotekoje bei Latvijos universiteto naujojoje bibliotekoje.
Filmuotas pasakojimas apie apsilankymą Akmenės rajono savivaldybės viešoji bibliotekoje: https://www.lbd.lt/apsilankymas-akmenes-rajono-savivaldybes-viesoji-bibliotekoje/
Filmuotas pasakojimas apie apsilankymą Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešojoje bibliotekoje:
https://www.lbd.lt/tesiame-pazinti-su-lietuvos-bibliotekomis/

Atsakingas asmuo už projekto valdymą ir administravimą
Jolita Steponaitienė, LBD pirmininkė. El. paštas: jolita.steponaitiene@lnb.lt

„Biržiškos skaitymai 2018“

„Biržiškos skaitymai 2018“

Projekto tikslas – organizuoti tarptautinę mokslinę konferenciją, skirtą bibliotekų vaidmeniui mokslo komunikacijos procese bei efektyviai mokslo pasiekimų sklaidai.

Projekto trukmė
2018 m.

Projekto vykdytojas
Lietuvos bibliotekininkų draugija

Projekto partneriai
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas.

Projekto finansavimo šaltinis
Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas

Projekto tikslinės grupės:
Mokslininkai, bibliotekų ir kitų kultūros įstaigų darbuotojai, mokslo ir studijų bei švietimo ir mokslo politiką šalyje formuojančių institucijų, pelno nesiekiančių organizacijų, meno ir kūrybinių industrijų atstovai.

Projekto veiklos:
• Konferencija „Tarp kūrybinių dirbtuvių ir laboratorijų: mokslas, menas ir bibliotekos sumanioje visuomenėje“

Projekto rezultatai:
2018 m. gruodžio 4 d., Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre įvykusi tarptautinė konferencija „Tarp kūrybinių dirbtuvių ir laboratorijų: mokslas, menas ir bibliotekos sumanioje visuomenėje“. Konferencijos programa: http://www.kf.vu.lt/dokumentai/Birziskos_skaitymai_2018.pdf
Daugiau apie konferenciją: http://naujienos.vu.lt/konferencija-birziskos-skaitymai-2018-mokslas-menas-ir-bibliotekos-visuomenes-pokyciams/

Atsakingas asmuo už projekto valdymą ir administravimą
Jolita Steponaitienė, LBD pirmininkė. El. paštas: jolita.steponaitiene@lnb.lt