Skirkite 1,2% gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos bibliotekininkų draugijai

Skirkite 1,2% gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos bibliotekininkų draugijai

Nuoširdžiai dėkojame visiems, praėjusiais metais parėmusiems Draugiją ir  skyrusiems jai dalį savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

 

Kviečiame ir šiemet pasinaudoti šia įstatymo suteikta teise ir dalį (1,2%) sumokėto GPM skirti Lietuvos bibliotekininkų draugijai. Kaip tai padaryti?:

1. Paramą galite suteikti užpildydami elektroninį prašymą per Elektroninę deklaravimo sistemą (forma FR0512 ).

2. Formoje pildomi laukeliai:
5 Mokestinis laikotarpis – 2019
6S Mokesčio dalį skiriu paramos gavėjams – ✔
E1 Gavėjo tipas – 2 (paramos gavėjas)
E2 Gavėjo identifikacinis numeris (kodas) – 291918970
E3 Mokesčio dalies paskirtis – LIETUVOS BIBLIOTEKININKŲ DRAUGIJA
E4 Mokesčio dalies dydis procentais – iki 1,2
E5 Mokesčio dalį skiriu iki mokestinio laikotarpio – vėliausiai iki 2023 m. (pildoma tik norint paramą skirti ilgiau kaip 1 metus)

3. Pasirašytą formą iki 2020 m. liepos 1 d. pateikti per Elektroninę deklaravimo sistemą.

Nuoširdžiai dėkojame už Jūsų paramą ir mūsų veiklos rėmimą.

LBD rekvizitai:

LIETUVOS BIBLIOTEKININKŲ DRAUGIJA
kodas: 291918970
adresas: Gedimino pr. 51, LT-01504 VILNIUS
atsisk. sąsk.: LT587044060001174015

Vaizdo įrašų ciklas „Biblioterapija iš namų“

Vaizdo įrašų ciklas „Biblioterapija iš namų“

Knyga visais laikais ir visose situacijose žmonėms buvo geriausias patarėjas, guodėjas, įkvėpimo šaltinis.

Šiuo nelengvu laikotarpiu, kai gyvename labai apribotos socialinės komunikacijos sąlygomis, skaitymas gali mus sustiprinti, palaikyti, nuraminti – tuo įsitikinusios Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Skaitytojų klubo vadovės Rasa Derenčienė ir Daiva Janavičienė, biblioterapijos srityje dirbančios ne vienerius metus. Jos ragina tikslingai mėgautis skaitymu namuose ir pradeda laidų ciklą „Biblioterapija iš namų“.
Biblioterapija – tai emocinės, dvasinės ir psichologinės pagalbos būdas, kai žmogaus savijautai gerinti pasitelkiami tekstai. Anot Daivos Janavičienės, biblioterapinis knygų skaitymo teigiamas poveikis jau vien tas, kad skaitytojas atsitraukia nuo kasdienybės rūpesčių. Skaitant žmogus panyra į kitą realybę, išgyvena knygos herojų patirtis, tarsi įsitraukia į kūrinio autoriaus išreikštą kūrybiškumą. Taip ir pailsi, ir įsikrauna. Rasa Derenčienė įsitikinusi, kad visa žmonijos išmintis jau sudėta knygose ir, atsižvelgiant į situaciją, mums tereikia išsirinkti tinkamą. Šiuo nerimo laiku geras tekstas gali sustiprinti prarandamą prasmės pojūtį, suteikti kasdienybei naujos vertės ir taurumo.
Todėl mėgstantiems skaityti Nacionalinės bibliotekos studijos laidose siūloma ne tik pasisemti idėjų skaitymui, bet ir pasidalyti savo mintimis apie perskaitytus kūrinius.
Ciklo „Biblioterapija iš namų“ laidose Rasa Derenčienė ir Daiva Janavičienė kalbasi apie tai, kas yra biblioterapija, apžvelgia jos istoriją, taikymo būdus, aptaria paviršinį ir giluminį skaitymą, knygų pasirinkimo dilemą, pateikia skaitinių rekomendacijas ir kviečia dalytis savo įspūdžiais apie perskaitytas knygas.
Kviečiame žiūrėti.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija.

 

SVARBU: parengtos bibliotekoms aktualios rekomendacijos

SVARBU: parengtos bibliotekoms aktualios rekomendacijos

Kviečiame susipažinti su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parengtomis rekomendacijomis, kuriomis pagal galimybes siūloma šalies bibliotekoms vadovautis pirmąjame karantino švelninimo etape.
„Lietuvos bibliotekų sektoriaus išėjimo iš karantino rekomendacijos“ skirtos padėti bibliotekų darbuotojams tinkamai pasiruošti išėjimo iš karantino švelninimo etapams įgyvendinti, laikantis teisės aktų reikalavimų sudaryti tinkamas sąlygas vartotojams aptarnauti ir teikti paslaugas bibliotekose.
Šios rekomendacijos nustato reikalavimus darbuotojų ir bibliotekos lankytojų apsaugai užtikrinti, vartotojų aptarnavimo sušvelninto karantino sąlygomis tvarką, dokumentų panaudos tvarką, viešosios komunikacijos reikalavimus, elektroninio turinio ir paslaugų plėtrą, nuotolinio mokymo vykdymą, biudžeto paskirstymą. Jose siekiama pateikti naudingą informaciją ir rekomendacijas, padėsiančias susidoroti su naujais iššūkiais.
Rekomendacijos bus atnaujinamos pagal vykstančius pokyčius ir kylančius poreikius.

 

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymas

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymas

2020 m. balandžio 23–29 d. Lietuvoje jau 20-tą kartą vyksta Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurios metu bus atskleista, kaip pasikeitėme per 20 metų.

Per šį laikotarpį Lietuvos bibliotekos nuėjo didžiulį kelią – modernėjo bibliotekų pastatai ir teikiamos paslaugos, daugėjo kokybiškų, įtraukių renginių, drąsėjo projektinė mintis. Bibliotekų specialistai įgijo naujų įgūdžių, leidžiančių kurti įvairius virtualius produktus – elektroninių informacijos šaltinių portalus, kraštotyros svetaines, edukacinius žaidimus ir programas. Bibliotekos tapo matomu, veikliu ir drąsiu kultūros lauko žaidėju, o Lietuvos bibliotekos ir bibliotekininkai – žinomi ir pasaulio bibliotekininkystės arenoje. Kviečiame žiūrėti Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymui skirtą šventinę laidą, kurioje – Prezidento Gitano Nausėdos ir kultūros ministro dr. Mindaugo Kvietkausko sveikinimai, geriausių 2019 m. bibliotekininkų apdovanojimai ir Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko įžvalgos. Šventinės laidos vedėja – LBD pirmininkė Jolita Steponaitienė.

 

Jaunųjų bibliotekininkų konkursas „O kaip pasikeisime per ateinančius 20 metų“

Jaunųjų bibliotekininkų konkursas „O kaip pasikeisime per ateinančius 20 metų“

Lietuvos bibliotekininkų draugijos taryba kviečia visus jaunuosius bibliotekininkus iki 35-erių metų, pasirinkus jiems norimą formatą (1 A4 formato puslapis / 30 s. vaizdo įrašas / 10 skaidrių prezentacija ar kita kūrybiška pateikimo forma), pristatyti Lietuvos bibliotekų viziją po 20 metų.

Dalyviams siūloma neapsiriboti realybe ir bibliotekas apgyvendinti netikėčiausiose vietose. Konkurso tikslas – skatinti jaunuosius bibliotekininkus dalyvauti konkurse ir iki Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės pabaigos (balandžio 30-os d.) Lietuvos bibliotekininkų draugijai siųsti įsivaizduojamus bibliotekų pokyčius kontaktiniu elektroniniu paštu greta.kevelaitiene@pavb.lt nurodant siuntėjo vardą, pavardę, biblioteką ir amžių.

Kas laukia pateikus originaliausią viziją?
Visi, atsiuntę viziją ir gavę patvirtinimą el. paštu, dalyvauja konkurse. Jam pasibaigus Lietuvos bibliotekininkų draugijos taryba išrinks vieną nugalėtoją, kuris laimės bilietą į pasirinktą konferenciją Europoje, o antrą nugalėtoją rinks Facebook vartotojai, spausdami „patinka“ ant vizijų pristatymų LBD Facebook paskyroje. Pastarasis nugalėtojas bus apdovanotas firmine LBD užrašine ir kita atributika.
Kviečiame susipažinti su konkurso nuotatomis ir aktyviai dalyvauti!

 

Jubiliejinė Lietuvos bibliotekų savaitė švęs dvidešimtmečio pokyčius

Jubiliejinė Lietuvos bibliotekų savaitė švęs dvidešimtmečio pokyčius

2020 m. balandžio 23–29 d. Lietuvoje jau 20-tą kartą įvyks Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Jubiliejinė savaitė šiemet kitokia – be tarptautinės konferencijos, šventinio šurmulio, gausių kiekvienoje bibliotekoje vykstančių renginių. Viešąjį visuomenės gyvenimą visame pasaulyje pakoregavo kova su koronavirusu, apribojimus patyrė ir Lietuvos bibliotekos. Bet Nacionalinė bibliotekų savaitė šiemet vis tiek įvyks. Kitokia – bet kaip tik dėl to gal dar įsimintinesnė?

Kaip pasikeitėme per 20 metų? – klausiama 2020 metų Nacinalinės Lietuvos bibliotekų savaitės plakate. Ir atsakymą tikriausiai galime rasti tame pačiame plakate: bibliotekos dirba nuotoliniu būdu. To nebūtume galėję įsivaizduoti 2000-aisiais, kai, nors Lietuvos bibliotekas jau buvo pasiekę kompiuteriai, pradedamos kurti pirmosios elektroninės paslaugos, tačiau pilnavertė alternatyva fizinėms, tradicinėms bibliotekų paslaugoms dar neegzistavo. Per 20 metų Lietuvos bibliotekos nuėjo didžiulį kelią – modernėjo bibliotekų pastatai ir bibliotekų paslaugos, daugėjo kokybiškų, įtraukių renginių, drąsėjo projektinė mintis. Bibliotekų specialistai įgijo naujų įgūdžių, leidžiančių kurti įvairius virtualius produktus – elektroninių informacijos šaltinių portalus, kraštotyros svetaines, edukacinius žaidimus ir programas. Bibliotekos tapo matomu, veikliu ir drąsiu kultūros lauko žaidėju, o Lietuvos bibliotekos ir bibliotekininkai – žinomi ir pasaulio bibliotekininkystės arenoje.
Lietuvos bibliotekos nemažai prisidėjo ugdant visuomenės ir ypač – socialiai jautriausių jos grupių, kompiuterinį ir skaitmeninį raštingumą, dalyvaudamos įvairiose skaitymo skatinimo veiklose ir jas inicijuodamos, kurdamos edukacines programas ir tiesiog – tapusios jaukiomis, kviečiančiomis erdvėmis, skirtomis sužinoti, bendrauti, būti. Net ir karantino metu bibliotekos svariai prisidėjo prie mokymosi nuotoliniu būdu, laikinai suteikdamos kompiuterius į namus jų neturintiems mokiniams. Ir prie medicinos darbuotojų, kovojančių pandemijos židiniuose, apsaugos – sumaniai panaudodamos turimą įrangą, bibliotekos išspausdino ir pagamino dešimtis tūkstančių apsauginių veido skydelių ir padovanojo jos ligoninėms, medicinos įstaigoms, greitosios pagalbos stotims.
Biblioteka yra pasaulio išminties ir tautos kultūrinės atminties komunikacija. Pandemijos patirtys taip pat neabejotinai bus aprašytos daugybėje tekstų, kuriuos…  po dar 20 metų rasime bibliotekose.

 Pagrindinis Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės organizatorius – Lietuvos bibliotekininkų draugija.

Daugiau informacijos apie  Lietuvos bibliotekų organizuotamas veiklas skirtas Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitei: Facebook profilyje 

Asmuo kontaktams: LBD pirmininkė Jolita Steponaitienė, tel. 8 614 36534, el. paštas: jolita.steponaitiene@lnb.lt.

Nauji bibliotekų kompiuteriai – pagalba moksleiviams ir mokytojams per karantiną

Nauji bibliotekų kompiuteriai – pagalba moksleiviams ir mokytojams per karantiną

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Kultūros ministerija, bendradarbiaudamos su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija, ieško būdų, kaip padėti šalies mokytojams ir mokiniams karantino laikotarpiu. Laiku atliktos investicijos į bibliotekų modernizavimą šiuo sudėtingu laikotarpiu suteikia galimybių padėti tiems, kam trūksta kompiuterių.

Kultūros ministerija ir Nacionalinė biblioteka atsiliepė į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kreipimąsi pagal galimybes aprūpinti kompiuteriais nuotoliniu būdu besimokančius moksleivius ir jų mokytojus. Dabartiniu sudėtingu metu turime ieškoti bendrų veiklos būdų ir pasitelkti visas įmanomas priemones, kad sudarytume kuo palankesnes sąlygas tiek švietimo tęstinumui, tiek kultūros pažinimui“, – sako kultūros ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius pažymi, kad institucijų susitelkimas ir bendradarbiavimas leis mokiniams kur kas greičiau suteikti nuotoliniam mokymui reikalingas priemones.
„Esant šioms neįprastoms sąlygoms būtina užtikrinti sklandų mokymą. Svarbus kiekvienas mokinys – nuo ugdymą tik pradedančio ikimokyklinio amžiaus vaiko iki mokslus baigiančio abituriento. Ministerijos pavedimu organizuoti pirkimai, iš viso savivaldybėms perduosime 35 tūkstančius planšetinių ir nešiojamųjų kompiuterių, skirtų vaikams iš socialiai jautrių šeimų. O susitelkus valstybės institucijoms, socialiniams partneriams, verslui, pavieniams asmenims, dar greičiau ir daugiau vaikų bus aprūpinti kompiuterine įranga. Dėkoju Kultūros ministerijai ir Nacionalinei bibliotekai, įsitraukusioms į šį procesą“, – teigia ministras A. Monkevičius.
Nacionalinė biblioteka įgyvendina projektą „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“. Vienas šio projekto tikslų – atnaujinti šalies savivaldybių ir apskričių bibliotekų viešosios interneto prieigos taškų kompiuterių tinklą. Per 2019–2020 m. Nacionalinė biblioteka yra nupirkusi apie 3100 stacionarių kompiuterių (projektas finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programą). Pasak Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko, apie 2400 kompiuterių jau yra pristatyti į bibliotekas.
„Siekiant į situaciją reaguoti greitai, bandome rasti sprendimą, kaip šiuos kompiuterius laikinai panaudoti savivaldybėse ir jų numatytose mokyklose. Buvo kreiptasi į Centrinę projektų valdymo agentūrą, kuri geranoriškai sutiko projekto metu įsigytus kompiuterius panaudoti valstybės tikslais šiuo visiems sudėtingu laiku. Kompiuteriai pagal pasaugos sutartį bus laikinai perduoti naudotis savivaldybėms. Pasibaigus karantinui, bet ne vėliau nei iki projekto įgyvendinimo pabaigos, jie turės būti grąžinti į bibliotekas, kad projektas būtų įgyvendintas sėkmingai ir būtų pasiekti jo rezultatai bei tikslai“, – pasakoja prof. dr. R. Gudauskas.
Kadangi kompiuterių įsigijimo projektas yra finansuojamas ES lėšomis, per tokį „laikiną pasaugojimą“, kurio metu kompiuteriai bus naudojami nuotolinio mokymo tikslais, turi būti užtikrintas kompiuterių draudimas, atsižvelgiant į pasikeitusias eksploatavimo sąlygas. Nacionalinė biblioteka operatyviai atliks reikalingas papildomo viešojo pirkimo procedūras, kad iniciatyvos metu naudojami kompiuteriai būtų tinkamai apdrausti. Kultūros ministerija žada skirti papildomą finansavimą reikiamo draudimo išlaidoms padengti.
Artimiausiu metu bus pasirašytos sutartys su Lietuvos savivaldybėmis ir mokyklas pasieks apie 3100 naujų stacionarių kompiuterių, kurie bus skirti ugdymo procesui vykdyti.

Informacijos šaltinis: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

LBD skyrių pirmininkams išsiūsta detalesnė informacija apie kompiuterių, kurie yra nupirkti viešųjų interneto prieigos taškų atnaujinimui, laikiną naudojimą mokinių nuotoliniam mokymuisi. Jei esate LBD skyriaus pirmininkas ir negavote minėtos informacijos, prašome kreiptis el. paštu: lbd.sekretore@gmail.com

Kreipimasis dėl Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų darbo karantino metu

Kreipimasis dėl Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų darbo karantino metu

Trys Lietuvos bibliotekininkus vienijančios organizacijos – Lietuvos bibliotekininkų draugija, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, parengė bendrą kreipimasi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, siekdamos atkreipti dėmesį į viešųjų bibliotekų svarbą vietos bendruomenėms karantino laikotarpiu.

Kviečiame susipažinti su dokumento tekstu.

 

Bibliotekų veikla karantino metu nesustoja

Bibliotekų veikla karantino metu nesustoja

Lietuvoje veikiančios bibliotekos paskelbto karantino metu susiduria su iššūkiais perplanuojant veiklas ir teikiant gyventojams nuotolines, virtualias ir ekstensyvias (be kontakto su lankytojais) paslaugas. Nors lankytojai bibliotekų patalpose neaptarnaujami, tačiau bibliotekų veikla nesustoja.

Bibliotekininkai organizuoja nuotolinius ir virtualius kultūros renginius, veda edukacijas, pristato parodas; sudaro rekomenduojamos literatūros sąrašus, įgyvendina skaitymo skatinimo komunikacijos kampanijas, konsultuoja skaitytojus telefonu ir elektroniniu paštu. Ypač išryškėjo stiprus bibliotekų vaidmuo teikiant patikimą informaciją skaitytojams – partnerių, leidėjų, švietimo ir mokslo įstaigų dėka, karantino metu per bibliotekas lankytojus gali pasiekti duomenų bazių ir el. bibliotekų medžiaga, knygos ir straipsniai. Bibliotekose vykstantys kasdieniai procesai taip pat nenutrūko – specialistai susikūrė nuotolines darbo vietas namuose, todėl tęsia bibliotekų dokumentų fondo komplektavimo, katalogavimo, rekatalogavimo darbus, atlieka neaktualių dokumentų nurašymą. Kiekviena situacija reikalauja netradicinių sprendimų – kultūros įstaigos įsitraukė į visuomenines iniciatyvas, kuriomis siekiama prisidėti prie medikų ir gyventojų saugumo ekstremalios situacijos metu: 3D spausdintuvais spausdinami rėmeliai veido apsaugoms, rankenos vaistinėms ir šiuo metu veikiančioms įstaigoms, siuvamos kaukės.

2020 m. balandžio 23-29 d. vyks Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Kaip ir visos bibliotekų veiklos, taip ir šios savaitės renginiai persikels į virtualią erdvę. Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė bus jubiliejinė – 20-oji, pasitinkanti priminimu – „Saugiai iš namų“.

Paskelbto visuotinio karantino metu kaip niekada išryškėjo bibliotekų vaidmuo teikiant informacijos ir kultūros paslaugas gyventojams. Šia žinute dalinasi viso pasaulio bibliotekos, o IFLA (The International Federation of Library Associations and Institutions, interneto svetainė https://www.ifla.org/) paviešino kreipimąsi „COVID-19 ir Pasaulio bibliotekos“, kuriuo palaiko kiekvieną bibliotekų sektoriuje dirbantį specialistą. IFLA Pirmininkė Christine Mackenzie ir Generalinis sekretoriaus Gerald Leitner kreipimesi (https://www.ifla.org/node/92969) teigia, kad bibliotekų fizinių paslaugų sumažinimas yra sunkus, bet būtinas sprendimas, norint užtikrinti bibliotekos vartotojų ir darbuotojų saugumą – visi turime prisitaikyti prie situacijos, ieškoti sprendimų, palaikyti vieni kitus. Pastebimas didžiulis bibliotekų darbas atveriant vertingas kolekcijas nutolusiems skaitytojams, skleidžiant patikimą informaciją apie koronavirusą, plečiant el. išduoties ir prieigos prie virtualių išteklių galimybes. Specialiosios bibliotekos, ypač dirbančios su sveikatos sektoriaus organizacijomis, visuomenės sveikatos institucijomis, tyrimų centrais, yra labai aktyvios padėdamos tvarkyti informaciją, ją skleisdamos.

IFLA kviečia viso pasaulio šalių bibliotekų ir bibliotekininkus vienijančias organizacijas žengti žingsnį į priekį vienijant šalių bibliotekų specialistus, padedant jiems planuoti veiklas, teikti virtualius mokymus ir susisteminti aktualią informaciją, kuris yra skirtas visam bibliotekų sektoriui. IFLA interneto puslapio paskyroje „Dažnai užduodami klausimai“ (https://www.ifla.org/covid-19) nuolatos pateikiami atsakymai į narių užklausas. Taip pat pradėjo veikti atskira interneto puslapio paskyra https://www.ifla.org/covid-19-and-libraries, kurioje skelbiama informacija apie bibliotekų idėjas ir patirtis veikiant ekstremalios situacijos ir karantino sąlygomis. Bibliotekininkus jungiančios organizacijos kviečiamos prisidėti toliau pildant šią internetinės svetainės paskyrą.

Tikimasi, kad prasidėjęs bendradarbiavimas tarp bibliotekų ir partnerių, tokių kaip leidėjai, platintojai, tiekėjai, tęsis, neatsižvelgiant į sunkumus, su kuriais jie susiduria. Apskritai, IFLA sveikina visas iniciatyvas, kurios yra pasiekiamos virtualiai, suteikia atvirą prieigą prie straipsnių apie COVID-19, ir palengvina nuotolinę prieigą prie akademinių leidinių bei straipsnių Dabartinėmis aplinkybėmis gyvybiškai svarbu visiems kartu sukurti sąlygas tęsti skaitymą, mokymąsi ir tyrimus, taip pat užtikrinti, kad bus sumažintas koronavisuro protrūkio ilgalaikis poveikis kultūrai, visuomenei ir ekonomikai.

Susidūrę su neapibrėžta ateitimi, IFLA teigia, kad nepaprastai didžiuojasi bibliotekų bendruomenės reakcija į situaciją. Jau šiuo metu galima pasakyti, kad bibliotekininkų bendruomenė yra atspari negandoms, kūrybiška ir atsakinga prie savo bendruomenes bet kokiomis sąlygomis bei aplinkybėmis.

Informaciją parengė: Laura Juchnevič, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė, LBD Tarybos narė