Paaiškėjo konkurso „Laiškas bibliotekininkui“ I-ojo etapo nugalėtojas

Paaiškėjo konkurso „Laiškas bibliotekininkui“ I-ojo etapo nugalėtojas

„Kaip smagu ir vėl su Jumis susisiekti… mintimis, rašant laišką elektroninėje erdvėje. Prisimenant Jūsų elektroninio pašto adresą, kuris šiandien tampa tiltu, jungiančiu tai, kas yra matoma ir nematoma, daloma ir nedaloma…“. 

Tai citata iš bibliotekininkės Jolantos Matkevičienės (Molėtų r. savivaldybės viešoji biblioteka) laiško, skirto Lietuvos bibliotekininkų draugijos (toliau LBD) konkursui „Laiškas bibliotekininkui“. Jis dedikuotas ilgamečiui Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos moksliniam bibliotekininkui Romualdui Vytautui Rimšai. Autorė laiške dalinasi prisiminimais, pasakoja apie pasikeitusią biblioteką ir jos veiklas bei aptaria šių dienų aktualijas. J. Matkevičienės laišką, kaip ir kitų konkurso dalyvių, vertino LBD Tarybos sudaryta penkių narių komisija. Vadovaujantis konkurso nuostatais, komisija vertino pasirinkto turinio ir formato atitikimą, idėjos naujumą ir originalumą, atskleidimą ir išbaigtumą, kalbinę raišką ir/ar vizualumą. I-ajame konkurso etape, pagal išvardintus kriterijus, geriausiu buvo pripažintas J. Matkevičienės laiškas. Jo autorė laimėjo rėmėjų UAB Asseco Lietuva ir MB NIEKO įsteigtą prizą – Lenovo IdeaTab M10 planšetinį kompiuterį, kuris nugalėtojai bus įteiktas pasibaigus konkursui, gruodžio 2 d. renginyje „Biržiškos skaitymai“.
Primename, kad Lietuvos bibliotekininkų draugija, minėdama 90-metį, š. m. rugpjūčio–lapkričio mėnesiais, organizuoja konkursą „Laiškas bibliotekininkui“. LBD Taryba kviečia visus bibliotekų darbuotojus, pasirinkus pageidaujamą formatą, parengti ir atsiųsti laišką, skirtą istoriniam bibliotekininkui ar asmenybei, kuri buvo susijusi su bibliotekininkyste. Norintys dalyvauti konkurse kviečiami siųsti sukurtus laiškus Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narei Rasai Milerienei el. paštu konkursas@klavb.lt. O prieš tai būtina susipažinti su konkurso nuostatais.

Informaciją parengė: LBD Tarybos narė Rasa Milerienė

 

Tęsiasi Lietuvos bibliotekininkų draugijos įkūrimo 90-mečio minėjimo renginiai

Tęsiasi Lietuvos bibliotekininkų draugijos įkūrimo 90-mečio minėjimo renginiai

Lietuvos bibliotekininkų draugija 2021 metais švenčia savo įkūrimo 90-metį. Kadangi tikslios datos nėra, jubiliejų minime visus metus. 

Šiai progai skyrėme Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, mūsų profesinis žurnalas „Tarp knygų“ spausdino Draugijos pirmininkų mintis apie Draugijos veiklas, pasiekimus ir vietą bibliotekinėje bendruomenėje. Šiuo metu paskelbtas konkursas „Laiškas bibliotekininkui“, kuris kviečia rašyti laišką istoriniam bibliotekininkui ar asmenybei, kuri buvo susijusi su bibliotekininkyste.

Mums labai svarbu burti bendruomenę, kad kiekvienas jos narys jaustųsi išgirstas. Todėl rugsėjo 27 dieną Dubysos regioniniame parke Draugijos nariai iš 24 bibliotekų (viso 135 dalyviai) rinkosi į Palūkščio dvarą (Raseinių raj.), kur bendrame 10 km žygyje kalbėjo apie Draugijos veiklas ir ateities planus. Gera nuotaika ir oras, gražūs Dubysos slėnio vaizdai padėjo sukurti puikią atmosferą, pasijutome aktyvia ir išradinga bendruomene.

 Keletas akimirkų iš renginio:

 

Laiškas bibliotekininkui – mintys, pasitinkant Lietuvos bibliotekininkų draugijos 90-metį

Laiškas bibliotekininkui – mintys, pasitinkant Lietuvos bibliotekininkų draugijos 90-metį

„Kiekvienam skaitytojui – jo knyga. Kiekvienai knygai – jos skaitytojas“ dviejuose iš penkių dėsnių teigė Šiali Ramamritas Ranganatanas (1892-1972). Laikai keičiasi, bet bibliotekininkystės pagrindai bei bibliotekininko misija turi tvirtą pagrindą – bibliotekos lankytojų poreikiai ir siekiai jiems suteikti aktualią, patikimą informaciją.

Ką norėtumėte papasakoti Š.R. Ranganatanui? Kokiomis mintimi pasidalintumėte? Ar bibliotekininkystės guru laikais knygų ieškančio skaitytojo poreikiai skyrėsi nuo dabartinio bibliotekos informacijos vartotojo?

Lietuvos bibliotekininkų draugija (LBD), minėdama 90-metį, kviečia šalies bibliotekininkus atsigręžti į savo profesiją: diskutuoti ir polemizuoti su istorinėmis asmenybėmis, kurios prisilietė prie bibliotekininkystės, sukritikuoti ar padėkoti tiems, kurie turėjo įtakos mūsų asmeniniams profesiniams pasirinkimams, tęsti idėjas ir darbus tų, kurie buvo įkvėpimas. Skelbiamas konkursas „Laiškas bibliotekininkui“ – parašykite laišką savo pasirinktam istoriniam bibliotekininkui ar asmenybei, kuri yra prisilietusi prie bibliotekininkystės, dalyvaukite konkurse ir laimėkite rėmėjų įsteigtus prizus.

KAIP DALYVAUTI BIBLIOTEKININKAMS SKIRTAME KONKURSE?

Lietuvos bibliotekininkų draugijos taryba kviečia visus bibliotekų darbuotojus 2021 m. rugpjūčio-lapkričio mėnesiais, pasirinkus pageidaujamą formatą (tekstas ne daugiau nei 1 A4 formato lapas, audiovizualas ne daugiau nei 30 s., skaidrių pristatymas ne daugiau nei 10 skaidrių ar kitas dalyvio sugalvotas variantas), atsiųsti laišką, skirtą istoriniam bibliotekininkui ar asmenybei, kuri buvo susijusi su bibliotekininkyste. LBD tarybos sudaryta komisija vertins konkursui pateiktų laiškų pasirinkto turinio ir formato atitikimą, idėjos naujumą ir originalumą, atskleidimą ir išbaigtumą, kalbinę raišką ir/ar vizualumą. Konkurso tikslas – paskatinti bibliotekininkus įsitraukti į bendruomenės diskusiją profesijos prestižo ir autoritetų tema, pristatyti žymius bibliotekininkus ir įtraukti LBD bendruomenę į draugijos 90-mečio minėjimo veiklas.

Norintys dalyvauti konkurse kviečiami siųsti sukurtus laiškus Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narei Rasai Milerienei el. paštu konkursas@klavb.lt arba į Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką Herkaus Manto g. 25, LT-92234 Klaipėda, nurodant vardą, pavardę, pareigas ir organizaciją. Atrinkti laiškai ar jų ištraukos bus viešinamos, o visi atsiuntę laiškus ir gavę patvirtinimą, dalyvaus konkurse.

Konkursą remia ir vertingus prizus įsteigė bibliotekininkų draugai UAB Asseco Lietuva ir MB NIEKO.

Konkurso nuostatai.

Daugiau informacijos rasite  LBD Facebook paskyroje https://www.facebook.com/Lietuvosbibliotekininkudraugija/.

 

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės uždarymo proga bibliotekininkai susibūrė vilties šokiui „Jerusalema“

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės uždarymo proga bibliotekininkai susibūrė vilties šokiui „Jerusalema“

Balandžio 23–30 d. vyksta gražia tradicija tapusi Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Jau 21-ą kartą rengiama bibliotekų šventė atliepia visuotinius pokyčius ir prisistato su šūkiu: „Nauja realybė – naujos formos“.

Kintant realybei, ypatingai pandemijos metu, neišvengiamai kito ir bibliotekininkų darbo pobūdis. Didelė dalis paslaugų persikėlė į virtualią erdvę, o bibliotekų darbuotojams teko greitai ir lanksčiai reaguoti į naujus iššūkius. Nepaisant pokyčių, bibliotekininkai išliko savo bendruomenių šviesuliais. Nenuostabu, kad Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės uždarymo proga šios profesijos atstovai nusprendė pradžiuginti skaitytojus vilties ir šviesos kupinu „Jerusalema“ šokiu.
„Jerusalema“ iššūkis per pastaruosius metus išpopuliarėjo visame pasaulyje ir subūrė bendram šokiui ne vieną profesinę bendruomenę. Užkrečiantis šokis neša žinią, kad net sunkiais laikais rusena džiaugsmas ir viltis. Devyniasdešimtmetį švenčiančios Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narė Laura Juchnevič teigia, kad bibliotekininkai yra labai vieningi ir bendruomeniški, tad šokio iššūkį priėmė entuziastingai.
„Bibliotekininkai sukėlė šokio bangą nuo Vilniaus iki Klaipėdos, nepraleisdama mažesnių miestų. Nuoširdžiai ruošėmės, filmavomės, dalinomės akimirkomis ir įspūdžiais. Tai buvo išskirtinė proga po ilgo laiko sudalyvauti bendrame renginyje ir pasidalinti gera nuotaika, kuri, tikimės užkrės ir šokio žiūrovus,“ – pasakojo L. Juchnevič.
Pasak Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narės Gretos Kėvelaitienės, šokis bibliotekininkams yra kažkas naujo, tad mintis priimti šį iššūkį puikiai atliepė Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės idėją „Nauja realybė – naujos formos“.
Šokdami bibliotekų darbuotojai norėjo parodyti, kad nepaisant įtampos šalyje, jie išlieka atviri, besidomintys naujovėmis ir kviečiantys sugrįžti skaitytojus. „Kai šokome, užplūdo labai pasiilgtas bendrystės jausmas. Karantino metu daugiausia dirbame individualiai, o susibūrę šokiui prisiminėme, kaip gera džiaugtis, juoktis, dirbti kartu ir pasiekti bendrų tikslų. Norėjome šį jausmą ištransliuoti ir bibliotekos lankytojams,“ – įspūdžiais dalinosi G. Kėvelaitienė.

Kviečiame žiūrėti bibliotekininkų šokį ir pasisemti įkvėpimo bei geros nuotaikos! 

 

JAV viešųjų bibliotekų patirtys ir iššūkiai COVID-19 ligos pandemijos laikotarpiu

JAV viešųjų bibliotekų patirtys ir iššūkiai COVID-19 ligos pandemijos laikotarpiu

Viso pasaulio bibliotekos COVID-19 ligos pandemijos laikotarpiu susidūrė su nemažais iššūkiais. Maria McCauley, Kembridžo viešųjų bibliotekų Masačusetso valstijoje direktorė, Amerikos bibliotekininkų asociacijos vykdomosios valdybos narė ir viena iš JAV viešųjų bibliotekų lyderių, savo pranešime atskleis JAV viešųjų bibliotekų patirtis šiuo visiems sudėtingu laikotarpiu.

 

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymas

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymas

Šiandien prasidedanti Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia metuose visoms šalies bibliotekoms.

Šiųmetės, 21-osios, savaitės, vyksiančios balandžio 23–29 d., šūkis „Nauja realybė – naujos formos“ atliepia šio meto aktualijas. Jau daugiau kaip metus gyvename naujoje realybėje, daugelis nuotoliniu būdu mokomės ir dirbame, virtualiai dalyvaujame renginiuose, tad ir savaitės iniciatyvos vyks daugiausia nuotoliniu būdu.
Balandžio 23 d. 10 val. šventinėje savaitės atidarymo transliacijoje bibliotekų bendruomenę sveikins LR kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. Bus pristatytos bibliotekų veiklos, vykdomos naujomis formomis, apdovanoti geriausi metų bibliotekininkai.
Atidarymas bus transliuojamas tiesiogiai Nacionalinės bibliotekos „YouTube“ kanale https://youtu.be/N5AdpSHNHXk.
Daugiau informacijos apie Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę galima rasti Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės Facebook paskyroje bei Lietuvos bibliotekų interneto svetainėse.

 

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet prisistato šūkiu „Nauja realybė – naujos formos“

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet prisistato šūkiu „Nauja realybė – naujos formos“

Kasmet balandžio pabaigoje vykstanti Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia metuose visoms šalies bibliotekoms. Šiųmetė, 21-oji, savaitė prisistato šūkiu „Nauja realybė – naujos formos“ ir atliepia į laikmečio aktualijas. Jau daugiau kaip metus gyvename naujoje realybėje, nuotoliniu būdu mokomės ir dirbame, renginiuose dalyvaujame tik virtualiai, tad ir savaitės iniciatyvos vyks daugiausia nuotoliniu būdu.

Balandžio 23–29 d., Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, bibliotekos, įvertindamos naują realybę ir „prisijaukinusios“ naujas formas, siūlys bendruomenei aktualius, įdomius ir įtraukiančius renginius. Bibliotekos kvies į literatūrinius susitikimus ir knygų pristatymus, paskaitas ir edukacijas, kūrybines dirbtuves, parodas, diskusijas, savo lankytojus pasitiks staigmenomis ir siūlys dalyvauti įvairiose akcijose. Dauguma savaitės veiklų, žinoma, vyks virtualiai.

Pasak Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės organizatorės, Lietuvos bibliotekininkų draugijos, pirmininkės Jolitos Steponaitienės, net ir naujos realybės sąlygomis bibliotekos prisidėjo prie karantino laiko namuose kokybės gerinimo, siūlydamos kokybišką skaitmeninį turinį ir dovanodamos skaitymo džiaugsmą. Pandemijos metu jos greitai persiorientavo, atrado naujas veiklos formas ir nuolat ieško būdų, kaip gerinti savo paslaugas, vykdyti tradicines ir naujas iniciatyvas, prisitaikant prie skaitytojų poreikių. Ši Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė bus jau antroji organizuojama virtualiai. Jos tema „Nauja realybė – naujos formos“ kilo natūraliai, atliepiant į pandemijos diktuojamą šiandieninę realybę ir kasdienio gyvenimo aktualijas.

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė prasidės 23 d. 10 val. šventiniu atidarymo renginiu, kuriame bibliotekinę bendruomenę sveikins LR Kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius prof. Renaldas Gudauskas. Virtualaus renginio metu, galėsime stebėti Geriausių metų bibliotekininkų apdovanojimus bei pasidžiaugti bibliotekų veiklomis pritaikius naujas formas.

Bibliotekų lankytojai visoje Lietuvoje kviečiami pasidomėti, ką organizuoja jų miesto, rajono ar apskrities biblioteka ir aktyviai įsitraukti į siūlomas veiklas. Daugiau informacijos apie Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę galima rasti Lietuvos bibliotekininkų draugijos interneto svetainėje www.lbd.lt.

 

Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija. Globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Partneriai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. Rėmėjas – UAB „Asseco Lietuva“. Patronažą suteikia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės plakatas

„Knygų Kalėdų“ akcijos rezultatai

„Knygų Kalėdų“ akcijos rezultatai

Baigėsi dešimtoji Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota ir globojama „Knygų Kalėdų“ akcija, telkianti skaitytojus ir knygos bičiulius. Nuo 2011 m. akcijos dėka šalies bibliotekas papildė jau beveik 360 tūkstančių knygų.

Šiemet dėl pandemijos „Knygų Kalėdos“ buvo kiek kitokios, tačiau bendromis žmonių, verslo įmonių, įvairių organizacijų, užsienio diplomatinių atstovybių ir bendruomenių pastangomis pavyko surinkti 13 tūkstančių knygų. Jos jau pasiekė ar dar bus pristatytos į mokyklų bibliotekas ir vaikų dienos centrus – ten, kur naujų ir įdomių knygų vis dar trūksta.
Ypač svarbu, kad karantinui uždarytų vaikų dienos centrų lankytojai bei moksleiviai neprarastų galimybės skaityti naujas knygas. Pasak Prezidentės, akcijos rezultatai vėl parodė, kad Lietuvos žmonės nėra abejingi ir net šiuo sudėtingu metu yra pasirengę pagelbėti tiems, kam to reikia labiausiai.
Šiemet šalies žmonės knygas vaikams pirko ir paliko akcijai skirtose dėžėse RIMI tinklo parduotuvėse, siuntė ar nešė į dienos centrus ir bibliotekas. Daugiausia knygų, per 800, sulaukė Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Prie akcijos prisidėjo autorė Sigita Kubilienė, leidykla „Dvi tylos“, vaikiškas žurnalas „Vakaro žvaigždelė“, įmonė „Asseco Lietuva“.
„Knygų Kalėdų“ akciją organizavo ir įgyvendino organizacija „Gelbėkit vaikus“ ir Lietuvos bibliotekininkų draugija kartu su Lietuvos kultūros taryba, parduotuvių tinklu RIMI, siuntų tarnyba ,,Venipak“. Akcijos informacinis rėmėjas – nacionalinis transliuotojas LRT.

Daugiau informacijos apie akciją: https://www.knygukaledos.lt/apie-akcija