Bibliotekininkų draugijos jaunimas žinių sėmėsi Graikijoje
Septynios jaunos specialistės iš Lietuvos viešųjų bibliotekų su partneriais Graikijoje įgyvendino „Erasmus+“ projektą „Open youth community library“ (liet. „Atvira jaunimo bendruomenės biblioteka“) įkvepiančioje vietoje!
Projektu siekiama kurti atvirą jaunimo bendruomenės biblioteką su partneriais iš Graikijos, Lietuvos, Bulgarijos, Ispanijos ir Turkijos. 37 aktyvūs jaunuoliai (iki 30 metų) 7 dienas dalyvavo organizacijos „Youth Active Minds“ veiklose, skatinančiose skaitymą ir vietos bibliotekos pažinimą.
Dienos pasižymėjo įvairiapusiškumu ir socialinės atskirties mažinimu kaimo vietovėse: jaunimas dalyvavo įvairiose edukacinėse veiklose, kultūriniuose mainuose ir kūrybinėse dirbtuvėse. Surengti debatai „Face the Reality“ (liet. „Susitaikykime su realybe“) skatino dialogą, ugdė kritinį mąstymą ir komandinį darbą tarpkultūrinėje aplinkoje. Debatų pabaigoje projekto iniciatoriai papasakojo apie savo patirtį ir sunkumus norint bendram tikslui suburti skirtingų interesų turinčius vietos bendruomenės narius. Projekto dalyviai dalijosi idėjomis, kaip skatinti naudotis atnaujintos bibliotekos paslaugomis, kokias veiklas būtų galima vykdyti, turėjo galimybę tiesiogiai pabendrauti su Termės miesto apylinkių gyventojais, susipažinti su jų istorijomis.
„Labai džiaugiamės, kad turėjome galimybę pažinti turtingą kultūrą, aktyvų jaunimą, netgi išmėginti knygrišystės meną – su profesionaliu meistru išmokti įrišti atminimų knygą“, – sako komandos koordinatorė, Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Vaiva Steponaitienė.
Projekto dalyviai ugdė asmenines ir profesines kompetencijas. Improvizuojant scenoje greitai, lanksčiai reaguoti ir prisitaikyti prie aplinkybių, mąstyti kūrybiškai, kurti ekspromtu. Bendraujant su įvairių šalių ir kultūrų žmonėmis – išklausyti, suprasti, sutelkti dėmesį, taikliai ir aiškiai perteikti savo požiūrį užsienio kalba. Gyvenant gamtoje prisitaikyti prie sudėtingų sąlygų, realybėje įžvelgti daugiau detalių bei aspektų, žvelgti į situaciją plačiau, pažinti vienas kitą ir diskutuoti, kas yra „žmonių biblioteka“, kas sudaro bibliotekos bendruomenę ir kokias funkcijas ji turėtų atlikti.
Dalyviai patys organizavo mokymus bei dirbtuves, pagilino kompetencijas „Adobe Indesign“, „Adobe Illustrator“ programose, išbandė „Blackout poetry“, kūrybinio rašymo, komiksų užsiėmimus. Lietuvės pristatė skaitymo skatinimo iniciatyvas (sensorinius skaitymus, citatų orakulą) bei organizavo dirbtuves, kuriose sukurta vizija – ideali biblioteka.
Svečiai iš kitų šalių susipažino su lietuviškomis tradicijomis – pristatyta Vilniaus legenda, liaudies dainos, sutartinių fenomenas, lietuvių liaudies žaidimas „Jurgeli meistreli“, vaišinosi lietuviškais užkandžiais bei šakočiu.
„Projekto veiklos subūrė mus ne tik kaip didelę komandą, bet ir į šeimą, kurioje sėmėmės vertingos patirties iš aplinkinių ir geriau pažinome save. Tai buvo unikali ir neįkainojama kelionė“, – dalijasi Lietuvos atstovė Rasa Antanavičiūtė iš Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos.
Visas savaitės veiklas vainikavo naujos Termės (ang. Thermo) bibliotekos atidarymas. Miesto vadovai pasveikino projekto dalyvius, organizatorius bei prisidėjusius prie šios iniciatyvos. Pati biblioteka atverta po metų – buvo suremontuotos patalpos, sutvarkytas knygų fondas ir lentynos, sukurta internetinių užsakymų sistema, darbo vietos ir kt.
Projekto veiklos įgyvendintos unikalioje Jamochori (Yamochori) vietovėje. 2021 m. čia, mažame kalnų kaimelio lauke, pradėtas tvarios gyvensenos projektas. Ekologiška ūkininkystė, tvarios statybos, nedidelė ekologinė bendruomenė. Nemažai pastatų iš medžio, akmens ir molio, pasodinta daug medžių, ekologiškas sodas. Tai vieta, kur jaunimas gali susipažinti su savanoryste, stebuklinga žmonių energija, savarankiškumu ir laisve.
Už „Open youth community library“ (liet. „Atvira jaunimo bendruomenės biblioteka“) projekto rengimą ir įgyvendinimą dėkojame „Youth Active Minds“ – 2018 m. Atėnuose įkurtai pelno nesiekiančiai organizacijai. Ją įsteigė mokytojai, kurių pagrindinis tikslas – neformalusis ugdymas, aplinkosauga ir jaunimo įgalinimas. Dėkojame George Kakouris, Alexandros Karagiorgos, Panagiota Karametou – už žmogiškojo, socialinio ir kultūrinio augimo galimybes jauniems žmonėms, savanorystės, mokymosi patirtis.
https://en.youthactiveminds.com/about
https://www.instagram.com/youthactiveminds/
https://www.facebook.com/YouthActiveMinds/