Dvidešimt metų Europos šeimoje

2024-04-30 | Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, Naujienos

Biblioteku Savaite 2024 Fb Event

Įvyko 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė „Europos šeimoje“, šiemet buvo skirta Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui paminėti. Šios sukakties ir bibliotekų šūkio svarbą sveikinimo kalboje pabrėžė ir NLBS globėja LR Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė, teigdama, kad buvimas Europos Sąjungos šalių šeimoje mūsų šaliai ir jos bibliotekoms reiškia ir Europos vertybių, ir atsakomybių perėmimą.

NLBS atidarymo šventėje, tradiciškai įvykusioje Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje balandžio 23 d. – Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, paskelbti geriausieji metų bibliotekininkai: geriausiosios bibliotekininkės vardas teko Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyriaus vedėjai Ramunei Balčikonienei, geriausia metų bibliotekos vadove tapo Kauno Ąžuolyno bibliotekos vadovė Edita Urbonavičienė, o geriausia jaunąją bibliotekininke – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos kultūros projektų vadovė Urtė Šulskienė. Sveikinimo kalboje LR kultūros ministras Simonas Kairys pastebėjo svarų bibliotekų indėlį gerinant visuomenės gyvenimo kokybę ir aktyvų bibliotekų prieinamumo siekį. Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė dr. Laura Juchnevič pastebėjo, kad per 20 Lietuvos dalyvavimo ES metų mūsų šalies bibliotekos sėmėsi žinių, patirčių, paslaugų kūrimo būdų Europos bibliotekose, o dabar pačios tapo tomis bibliotekomis, į kurias vyksta mokytis kitų šalių kolegos. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė akcentavo istorinį šios NLBS įvykį – pasirašytą visų šalies bibliotekų asociacijų bendradarbiavimo ketinimų protokolą.

Šis dokumentas – pirmasis Lietuvoje bibliotekų asociacijų ketinimų protokolas dėl bendradarbiavimo įgyvendinant Lietuvos švietimo ir kultūros politikos prioritetinius tikslus, didinant bibliotekų paslaugų visuomenei įvairovę ir kokybę, stiprinant bibliotekų tinklą. Ketinimų protokolą pasirašė visų septynių Lietuvos bibliotekininkų asociacijų vadovės. Asociacijos sutarė bendradarbiauti įgyvendinant „Biblioteka visiems“ iniciatyvą, Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, skaitymo skatinimo, medijų ir informacinio raštingumo ir kitas veiklas, vykdant bibliotekininkystės tyrimus.

NLBS konferencija „Bibliotekos Europos šeimoje“ balandžio 25 d. vyko modernizuotoje Kauno Ąžuolyno bibliotekoje. Pirmoji konferencijos dalis buvo skirta Europos Sąjungos institucijų ir Europos Parlamento rinkimų temai. Joje išklausyti trys pranešimai, kuriuos pristatė Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė Daiva Jakaitė, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje komunikacijos grupės asistentė Agnė Camara ir Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Ingrida Unikaitė-Jakuntavičienė. Po pertraukos konferencijos dalyviai turėjo progą išklausyti dar du pranešimus: „Kūrybiška Europa“ (LR kultūros ministerijos Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės patarėja Indrė Viktorija Užukukytė) ir „Modernizuota Ąžuolyno biblioteka – Europos patirtis Kaune“ (Ąžuolyno bibliotekos direktorė Edita Urbonavičienė). Pastarasis pranešimas, atskleidęs bibliotekos modernizavimo kelią, sulaukė itin gyvo atgarsio ir susidomėjimo ir buvo puiki įžanga bibliotekos darbuotojų vedamoms ekskursijoms po modernizuotą biblioteką.

Kaip ir kasmet, NLBS pasižymėjo jai skirtų renginių gausa visų tipų Lietuvos bibliotekose. Jau trečią kartą Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę kartu su šalies bibliotekų bendruomene galėjo minėti ir visa Lietuva – įtraukioje ir populiarioje LRT laidoje „Kas ir kodėl“ visą savaitę rungėsi įvairių tipų bibliotekų darbuotojai.

Jau tradicija tapo ir NLBS baigiamasis akcentas – bibliotekininkų žygis, šiemet vykęs Žemaitijos nacionaliniame parke, Plateliuose. 10 km trasą kartu su šeimų nariais ir augintiniais ėjo apie 200 bibliotekininkų.

Share This