Paskelbtas konkurso „Laiškas bibliotekininkui“ IV etapo nugalėtojas bei apdovanoti visų etapų laimėtojai

2021-12-09 | LBD, Naujienos

„Tarsi atsiverstum bibliotekininko dienoraštį ir rašytum: Pirmadienis. Laukia pats puikiausias darbas – knygų radybos ir grąžinimas į vietas. Dalis jų guli prie knygų grąžinimo aparato, dalis jų palikta ant stalų, o dalis nugulė ne savo vietoje lentynoje. Tai nėra tik knygų kelionė, tai pats geriausias įrodymas kokia vis dar reikalinga knyga. Antradienis. Suki galvą, ką atėjusiam skaitytojui galėsi pasiūlyti. Kai kas jau užsisakė iškart grąžinęs perskaitytas, o kai kas užsakys atėjęs į biblioteką ar internetu namuose. Galiausiai tu ir tik tu padėsi rasti kelią link tos vienintelės. Trečiadienis. Jau matai, kuri knyga nesulaukė to vienintelio ir tavo tikslas jai tokį skaitytoją atrasti. Kas ateis prie naujų knygų lentynos, kas užsuks į knygos pristatymą, kas sudalyvaus nuotoliniame renginyje, o gal paskambins telefonu ir paklaus? Ketvirtadienis. Ne tik verslininkai suvokia, jog laikas – pinigai, tik žinai, brangus Rangatanai, jog mes turime kitą valiutą – knygas. Kuo greičiau susitvarkai su knyga ir skaitytoju, tuo daugiau laiko lieka knygai. Laikas = knyga – tau ir tavo skaitytojui. Skaitytojui skaityti, o tau ją sutvarkyti, paruošti kitiems. Penktadienis. Viską dedame į vieną – bibliotekoje tikras šurmulys, kas ateina knygų, kas į renginius, kas atsipalaiduoti, kas ateina vienas, o kas su draugais, kas mezga pažintis ar tobulina kompiuterinius įgūdžius. <…> Šiuolaikinėje bibliotekoje mano minėtos 5 dienos niekada neina viena po kitos. Jos maišosi tarpusavyje, kartais prasideda nuo antros ar trečios, o dažniausiai į vieną dieną sukrenta visi penki dėsniai. Tokios dienos yra pačios įdomiausios, nes per vieną dieną išgyvename vienos savaitės rūpesčius.“ (Citata iš Žydrūnės Tichanavičienės laiško, parašyto Shiyali Ramamritai Ranganathanui).
Lietuvos bibliotekininkų draugija 2021 metais švęsdama savo įkūrimo 90-metį, organizavo konkursą „Laiškas bibliotekininkui“, kurio tikslas – paskatinti bibliotekininkus įsitraukti į bendruomenės diskusiją profesijos prestižo ir autoritetų tema, pristatyti žymius bibliotekininkus ir įtraukti LBD bendruomenę į draugijos 90-mečio minėjimo veiklas. Konkurso laikotarpiu, kuris truko nuo rugpjūčio 16 d. iki lapkričio 28 d., gauti 25 laiškai, kuriuos dalyviai dedikavo istorinėms bibliotekininkystei nusipelniusioms asmenybėms: LBD garbės nariui Pranui Razmukui, rašytojui Mariui Katiliškiui, kunigui Dominykui Tuskeniui, poetui Eugenijui Renė ir kitiems.
Konkursą sudarė keturi etapai. Kiekviename jų LBD Tarybos sudaryta penkių narių komisija, pagal konkurso nuostatuose apibrėžtus kriterijus, vertino dalyvių laiškus. I-ojo etapo nugalėtoja tapo Jolanta Matkevičienė iš Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, kuri parašė laišką pirmajam 1989 m. atkurtos LBD pirmininkui Romualdui Vytautui Rimšai. II-ojo etapo nugalėtoja išrinkta Rasa Dambrauskienė iš Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos, savo laišką dedikavusi dėstytojui, knygos istorijos puoselėtojui Levui Vladimirovui. III-ajame etape geriausiu pripažintas Vitalijos Valaikės iš Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos bibliotekos laiškas, skirtas dėstytojai, knygotyrininkei Vitai Mozūraitei.
Pasibaigė ir paskutinysis konkurso etapas, kuris truko iki lapkričio 28 d. Jame sulaukta didžiausio dalyvių aktyvumo, tad vertinimo komisijai teko nelengva užduotis iš daugelio gražių, stiprių laiškų išrinkti patį geriausią. IV-ajame konkurso etape nugalėtoja išrinkta Žydrūnė Tichanavičienė iš Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos, kuri savo laišką skyrė žymiam indų bibliotekininkui Shiyali Ramamritai Ranganathanui. Laiško autorė pasakojo apie profesines subtilybes ir susiejo bibliotekininko darbo savaitės dienas su S. R. Rangatano apibrėžtais penkiais bibliotekininkystės dėsniais.
Pasibaigus konkursui bei paaiškėjus visų etapų nugalėtojams, dalyviai buvo pakviesti į Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuotą šventinę konferenciją „Biržiškos skaitymai’21“, kuri vyko š.m. gruodžio 2 d. Klaipėdos dramos teatre. Konkurso keturių etapų laimėtojus pasveikino LBD Tarybos pirmininkė Jolita Steponaitienė, o diplomus ir pagrindinius prizus, Lenovo IdeaTab M10 planšetinius kompiuterius, iškilmingai įteikė UAB Asseco Lietuva generalinis direktorius Albertas Šermokas. Konkurso organizatoriai taip pat padėkojo ir atminimo dovanėles įteikė visiems į renginį atvykusiems konkurso „Laiškas bibliotekininkui“ dalyviams.

Informaciją paruošė LBD Tarybos narė Rasa Milerienė

 

Share This