Parašykite laišką Johanui Volfgangui fon Gėtei. Dalyvaukite konkurse „LAIŠKAS BIBLIOTEKININKUI“

2021-11-05 | LBD, Naujienos, Renginiai

Tai buvo gūdūs 1775-ieji, kai pradedantis rašytojas Johanas Volfgangas fon Gėtė, apie kurį (kaip talentingą ir perspektyvų) jau sklido gandas, atvyko į Veimarą. Jis netruko užsitarnauti hercogo Vilhelmo Ernsto palankumą ir net tapo šio patarėju. Itin gausią tiems laikams knygų kolekciją (maždaug 1400 knygų bei rankraščių) turėjęs valdovas priėmė labai inovatyvų sprendimą – leisti savo lobiu naudotis visuomenei. Geresnio bibliotekos prižiūrėtojo kaip Gėtė jis negalėjo net įsivaizduoti – per 35 (su pertraukomis) kruopštaus darbo metus bibliotekos fondas įspūdingai išaugo, prijungiant rečiausius kolekcinius spaudinius. Gėtė taip pat buvo vienas iš bibliotekinio darbo organizavimo pradininkų – jis siekė įvesti bendrą knygų išdėstymo sistemą (jo pagalbos prašydavo ir kitos bibliotekos) bei apsaugoti knygas nuo drėgmės bei kitų netinkamų laikymo sąlygų. Tuo metu Gėtė galėjo didžiuotis vadovaudamas vienai reikšmingiausių visų laikų bibliotekų.
Greta visų savo talentų, Gėtė buvo aktyvus kabalos išpažinėjas ir moterų grožio gerbėjas –gyvendamas Veimare užmezgė net 18-ką metų trukusius santykius, kuriuos, kaip neteisėtus, smerkė visa tuometė visuomenė, taip pat nevengė erotinių temų, kurios piktino meilės dainiaus gerbėjus, o ką jau kalbėti apie garbingame amžiuje užklupusią meilę vos pilnametystės sulaukusiai merginai.
Nenuostabu, kad Gėtė kaip bibliotekininkas pamirštamas Gėtės rašytojo, poeto, mąstytojo, mokslininko, teisininko ir kitų vaidmenų kontekste. Tačiau hercogienės Anos Amalios biblioteka lyg šiol saugo didžiausią pasaulyje „Fausto“ leidimų kolekciją, kaip didžio mentoriaus bei kūrėjo palikimą, o ir įvestos naujovės davė pradžią modernesnei ir dar labiau gerbiamai bibliotekai.

 Lietuvos bibliotekininkų draugija kviečia dalyvauti konkurso „Laiškas bibliotekininkui“ IV etape, kuris vyks 2021 m. lapkričio 8-28 d. Siųskite laiškus el. paštu konkursas@klavb.lt arba į Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką Herkaus Manto g. 25, LT-92234 Klaipėda, nurodant vardą, pavardę, pareigas ir organizaciją. Atrinkti laiškai ar jų ištraukos bus viešinamos, o visi atsiuntę laiškus ir gavę patvirtinimą, dalyvaus konkurse. Konkurso rėmėjų UAB Asseco Lietuva ir MB NIEKO įsteigtas prizas – Lenovo IdeaTab M10 planšetinis kompiuteris.

Tekstą parengė Nomeda Domeikienė

 

Share This