Lietuvos viešosiose bibliotekose vykdyto bibliotekų lankytojų nuomonių tyrimo rezultatai

2019-12-19 | Naujienos

2019 metų gegužės–spalio mėnesiais visose Lietuvos viešosiose bibliotekose buvo vykdomas bibliotekų lankytojų nuomonių tyrimas, kurio tikslas – išsiaiškinti, kaip  lankytojai vertina bibliotekų teikiamas paslaugas ir jų kokybę.

Iš viso tyrime dalyvavo net 4668 respondentai.
Tyrimo duomenimis, Lietuvos bibliotekų lankytojai dažniausia biblioteką suvokia kaip vietą, kurioje yra gera atmosfera, malonu leisti laiką ir kurioje dirba kvalifikuoti specialistai, suteikiantys profesionalią pagalbą. Bibliotekų teikiamas paslaugas lankytojai vertina labai gerai (bendro vertinimo vidurkis siekia 9,5 iš 10). Net 93 proc. bibliotekų lankytojų tikrai rekomenduotų bibliotekoje apsilankyti savo šeimos nariams ar draugams. Tokią palankią lankytojų nuomonę apie bibliotekų veiklą rodo ir NPS (Net Promoter Score) indeksas (91 proc.), apibūdinantis lankytojų pasitenkinimo ir lojalumo lygį.
Geriausiai vertinami bibliotekų veiklos aspektai: bendra aptarnavimo kokybė ir bibliotekininkų konsultacijos, taip pat palankiai atsiliepiama apie bibliotekose organizuojamus renginius ir mokymus. 15 proc. vartotojų teigė, kad internetu naudojasi tik bibliotekoje, ypač vyresni nei 55 m. lankytojai, taip pat menkesnio išsilavinimo, mažesnių pajamų bei žmonės su negalia.
Lankytojai, ypač kaimo bibliotekų, teigia, kad biblioteka padėjo išspręsti praktines problemas ir ugdyti kritinį mąstymą. Vienu svarbiausių motyvų, skatinančių naudotis internetu būtent bibliotekose, yra bibliotekininkų konsultacijos ir pagalba. Palyginti su 2011 metais vykdyto analogiško tyrimo duomenimis, vartotojų naudojimosi informacinėmis technologijomis bendri įgūdžiai gerėja sparčiai, specifiniai – lėčiau.

Šį tyrimą, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos užsakymu, vykdė ir apibendrino rinkos tyrimų bendrove „Kantar“. Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas pabrėžė, jog šis puikus bendradarbiavimo rezultatas, leidžia įvertinti, kokia yra Nacionalinės bibliotekos pastarąjį dešimtmetį vykdytų ir tebevykdomų projektų kompleksinė nauda Lietuvai.

Oficialus tyrimo pristatymas Nacionalinėje bibliotekoje vyks 2020 metų sausio 16 d.

Informacijos šaltinis: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

 

Share This