Dalyvavimas IFLA: galimybės, praplečiančios horizontus

2024-08-08 | Naujienos

Ifla Brisbane

Biblioteka visada buvo ne vien knygos ir paslaugos, bet ir žmonės, įvairių sričių specialistai, kiekvieną dieną triūsiantys, kad knyga atrastų kelią pas skaitytoją. Tam, kad bibliotekininkų bendruomenė nuolat tobulėtų ir kartu augintų savo bibliotekas, turime ne tik Lietuvos bibliotekininkų draugiją (toliau LBD), tačiau ir Tarptautinę bibliotekų asociacijų ir institucijų federaciją (International Federation of Library Associations and Institutions, toliau IFLA). Nors IFLA organizuojamas Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongresas (WLIC) yra svarbiausias federacijos renginys, IFLA prezidento rengiamas susitikimas (angl. IFLA President‘s Meeting) yra tarsi idėjų generatorius, kuriame pasaulio bibliotekų lyderiai turi galimybę susitikti, diskutuoti, dalintis idėjomis, įžvalgomis su plataus profilio ekspertais iš viso pasaulio.

Šiuose susitikimuose inicijuojami svarbūs apmąstymai, diskusijos, atliekami vertinimai ir galiausiai formuluojamos išvados apie bibliotekų, jų bendruomenių ateitį bei tolesnes perspektyvas. Specialistams yra sudaromos sąlygos ne tik išklausyti žinomų, įvairių su bibliotekomis susijusių sričių specialistų pranešimus, susipažinti su naujausia IFLA tendencijų ataskaita, tačiau ir patiems pristatyti savo idėjas, gerąsias patirtis ar diskutuoti bendrose diskusijose. Narystė LBD  suteikia dideles galimybes siekiant sudalyvauti tokio pobūdžio pasauliniuose renginiuose.

Šiais metais IFLA prezidento susitikimo pobūdis keičiasi. Dabartinė IFLA prezidentė Vicki McDonald organizuoja naujo formato renginį – IFLA informacinės ateities viršūnių susitikimą (IFLA Information Futures Summit, toliau IIFS), kurio tema „Stiprūs kartu“. Renginys vyks rugsėjo 30 – spalio 3 dienomis Brisbane mieste, Queensland valstijoje, Australijoje. IFLA viršūnių susitikime pranešimus skaitys 35 mokslininkai, universitetų atstovai, bibliotekininkystės specialistai (pastarųjų sąrašas yra nuolat pildomas). Dar viena iš susitikimo naujovių – pakitęs organizuojamų diskusijų formatas. Artėjančiame IIFS bus organizuojamos dinamiškos diskusijų „Atviro rato sesijos“ (angl. „Open Fishbowl Sessions“ diskusijų formatas, kai klausytojai dalyvauja ir stebi diskutuojančius susėsdami ratu aplink juos), „Pristatymų sesijos“ (angl. „Pitch Sessions“ trumpas ir aiškus idėjų išdėstymas su paskui sekančiais aptarimais) ir „Nuo tendencijų iki praktikos“ (diskusijos kylančios iš 2024 m. IFLA tendencijų ataskaitos).

Kitas gerosios patirties ir idėjų pristatymo formatas „Ignite talks“ (liet. „Uždegantys pokalbiai“), kurių metu – IFLA atrinkti bibliotekų ar kitų organizacijų specialistai per trumpą laiką pristato savo teiginį, gerąją patirtį, savo idėją renginio dalyviams. Šiais metais IFLA atrinko 40 specialistų iš 19 šalių. Tarp jų yra ir Lietuva. Šių metų IIFS „Ignite talks“ bus skaitomas Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vyriausiosios vadybininkės Editos Jareckaitės pranešimas „Mobilioji biblioteka: pasiekti ir apjungti“ (angl. „Mobile library: to reach out and to connect“). Pranešimo metu bus pristatoma Lietuvos bibliotekų mobilių paslaugų patirtis ir naujas mobilios bibliotekos modelis, kuris greitai bus pradėtas įgyvendinti Pasvalio rajone. Tai kompleksinės paslaugos ir speciali sensorinė skaitykla su profesinio informavimo tašku, skirta socialiai pažeidžiamoms grupėms (senjorai, žmonės su negalia, mažiau galimybių turintys asmenys). Paslaugos sieks pagerinti minėtų socialinių grupių vartotojų psichologinę savijautą per psichologinės būklės stiprinimo, neformalaus švietimo, medijų ir informacinio raštingumo, karjeros planavimo veiklas. Tai būdas pasiekti mažiau galimybių turinčius ir nuo rajono centro nutolusiose vietovėse gyvenančius asmenis bei užtikrinti jiems visavertę kasdienybę.

Narystė LBD ir dalyvavimas draugijos Jaunimo skyriaus veiklose iš tiesų praplečia horizontus. Tai yra asmeninio profesinio tobulėjimo pradžia. Draugija ne tik sudaro sąlygas sudalyvauti tarptautiniuose susitikimuose ar konferencijose, kompetentingi, didžiulę patirtį turintys specialistai visuomet geranoriškai pataria, pagelbėja, konsultuoja, paskatina bei palaiko jos narių iniciatyvas. Dalyvavimas IFLA informacinės ateities viršūnių susitikime tai didžiulė galimybė ne tik pasidalinti savo patirtimis, tačiau ir susipažinti su kitų šalių bibliotekomis, išgirsti jų požiūrius, diskutuoti, susipažinti su esamomis bibliotekų tendencijomis ir tiesiog pasijusti vienos darnios pasaulinės bibliotekų bendruomenės dalimi.

Galimybę dalyvauti 2024 m. IFLA informacinės ateities viršūnių susitikime sudaro Lietuvos bibliotekininkų draugija ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Edita Jareckaitė

Iifs Logo Full 1080x1080 1024x1024
Share This