Atnaujintas IFLA interneto manifestas
2024 m. rugpjūčio 5 d. Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacija (IFLA) paskelbė apie 3-jį IFLA interneto manifesto „IFLA internet manifesto: building better digital access with libraries“ leidimą.
Pirmąjį savo interneto manifestą IFLA patvirtino 2002 m., pripažindama gyvybiškai bibliotekoms svarbų interneto vaidmenį. 2014 m. paskelbta antroji IFLA interneto manifesto versija, skirta ne tik įvykusių pokyčių apmąstymui, bet ir bibliotekų vaidmens svarbos, užtikrinant teisingą, įtraukią ir saugią interneto prieigą, akcentavimui.
2023 m. buvo suburta ekspertų grupė Manifesto peržiūrai ir atnaujinimui. Naujajame (visiškai atnaujintame), 2024 m. dokumente išdėstyti pagrindiniai principai, kuriais turėtų būti grindžiami sprendimai dėl interneto ryšio užtikrinimo. Bibliotekos, iš prigimties demokratinės institucijos, yra esminė skaitmeninės įtraukties infrastruktūros dalis, suteikianti lygias informacijos prieigos galimybes ir siekianti į žmones orientuoto interneto. „Interneto prieiga yra ne tik patogumas, bet ir įgalinimo ir vystymosi skaitmeniniame amžiuje priemonė. Internetas yra ne tik ryšys, bet ir skaitmeninių patirčių įvairovė ir jos teikiamos mokymosi galimybės“, – deklaruojama Manifeste.
Bibliotekų vaidmuo šioje srityje yra akivaizdus: jos ne tik suteikia lygias visiems asmenims interneto prieigos galimybes, bet ir padeda asmenims įgyti ir tobulinti naudojimosi internetu įgūdžius, suteikia medijų ir informacinio raštingumo žinių, padeda atpažinti klaidinantį turinį ir išvengti kibernetinių grėsmių.
Bibliotekos ir IFLA kovoja prieš skaitmeninę atskirtį ir siekia į žmones orientuoto interneto, suteikiančio visiems asmenims galimybes dalyvauti skaitmeninėje erdvėje, prasmingai ir įgudusiai naudojamo, saugaus, skatinančio įtraukumą ir pagarbą. Į žmones orientuotas internetas yra ir žmogaus teisių garantas, ir plėtros veiksnys.
Tinkamam interneto valdymui reikės sprendimus priimančių asmenų ir suinteresuotųjų šalių visais lygmenimis, vyriausybėse ir už jos ribų, įskaitant bibliotekas, dalyvavimo. Bibliotekų balsas šiose tarptautinėse diskusijose turi būti aiškiai girdimas.
Pasaulis pakito ir nesiliauja keistis, bet interneto ryšys tebėra informacijos ir žinių prieigos vartai, o bibliotekos dažnai yra pagrindinė ar vienintelė galimybė naudotis internetu. Bibliotekų tinklai suteikia galimybę megzti ryšius, įsitraukti, dalyvauti, keistis informacija, mokytis ir tobulėti.
Šis manifestas bus peržiūrimas per dvejus metus, siekiant įvertinti jo įgyvendinimą.
Šaltiniai:
IFLA Internet Manifesto: building better internet access with libraries. IFLA, 2024, 6 p. Prieiga per internetą: https://repository.ifla.org/bitstream/123456789/3461/1/FINAL%20FINAL%20Internet%20Manifesto.pdf
Launch of IFLA’s Internet Manifesto! IFLA, 2024 m. rugpjūčio 5 d. Prieiga per internetą: https://www.ifla.org/news/launch-of-iflas-internet-manifesto/
Informaciją parengė dr. Rasa Januševičienė, LBD Tarybos narė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos valdymo departamento Bibliotekininkystės metodikos ir tyrimų skyriaus vyriausioji metodininkė-tyrėja