Susipažinkime – LBD Mokyklų bibliotekų skyrius

LBD Mokyklų bibliotekų skyrius

LBD Mokyklų bibliotekų skyrius

LBD Mokyklų bibliotekų skyrius (toliau MBS) yra Draugijos padalinys, vienijantis Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų, suaugusių mokymo centrų, profesinių mokyklų bibliotekininkus. Mokyklų bibliotekų skyrius įsteigtas 2002 m. Vilniuje ir dabar yra 130 narių iš Vilniaus, Panevėžio, Jonavos, Varėnos, Trakų, Lazdijų. Skyriaus būstinė yra Vilniuje, Antakalnio gimnazijos bibliotekoje (Antakalnio g. 31, LT-10312 Vilnius, el. p. lbdmokykluskyrius@gmail.com ). Mes didžiuojamės, kad priklausome Pabaltijy didžiausiai ir senąsias tradicijas išlaikiusiai Lietuvos bibliotekininkų draugijai.

Mokyklų bibliotekininkų atstovavimas. MBS atstovai dalyvauja diskusijose bei darbo grupėse rengiant kai kuriuos dokumentus, reglamentuojančius mokyklų bibliotekų veiklą. Dėl LR Vyriausybės kultūros darbuotojų darbo užmokesčio didinimo programos 2014-2016 m. netinkamo vykdymo kreipėmės į ŠMM, KM ir kitas institucijas. Deja, ŠMM kaip asignavimų valdytojas sugebėjo parengti tik rekomendacinius raštus, sprendimai palikti mokyklų vadovams, LR vyriausybės programa vykdyta netinkamai. Teiravomės ŠMM dėl galimybės mokyklos bibliotekininko atlyginimui skirtas lėšas Mokinio krepšelyje (MK) nurodyti atskira eilute, atsakymas – neigiamas, kad MK metodika šito nenumato. Taip pat teiravomės dėl lėšų bibliotekų fondams, atsakymas – galima pirkti iš tų 20 €, skirtų vadovėliams įsigyti, žinome, kad tai nerealu, nes užsakius vadovėlius jų tiesiog nelieka. Nuo 2009 metų, pasibaigus ŠMM vykdytam projektui, kasmetinio finansavimo nebeliko, dabar mokyklų bibliotekų fondams lėšas gali skirti steigėjas arba mokyklos vadovas savo sprendimu.
Bendradarbiavimas, kvalifikacijos kėlimas. Skyrius yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartis su Vilniaus apskrities A.Mickevičiaus viešąja biblioteka 2012 m. ir Mykolo Romerio universiteto biblioteka 2013 m. bei LNB Leidybos skyriumi 2013 m. Partneriai padeda mums kelti kvalifikaciją įvairiose srityse – nuo bibliotekininkystės iki naujausių informacinių technologijų.
Ne mažiau kaip 2 kartus per metus mūsų partneris Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka organizuoja mokymus Vilniaus ir Alytaus apskričių mokyklų bibliotekininkams, kuriose susipažįstame su bibliotekininkystės naujovėmis, jų taikymo būdais, keičiamės patirtimi. Kasmet mokymuose dalyvauja apie 40-50 skyriaus narių, pastaraisiais metais organizuojami nuotoliniai mokymai – dalyvių skaičius ženkliai išaugo. Tikimės tolimesnio bendradarbiavimo – šiuo metu vykdoma apklausa, siekiant išsiaiškinti mokymų poreikį 2019 metais.
Su Mykolo Romerio universiteto biblioteka nuo 2012 m. vykdome bendrą projektą „Universitetas – mokyklai. Mokykla – universitetui“. Vyksta seminarai mokyklų bibliotekininkams, kasmet mokymuose dalyvauja vidutiniškai po 36 skyriaus narius. MRU biblioteka siūlo naudotis universiteto elektroninių knygų portalu http://ebooks.mruni.eu/ . Universitetas draugiškai priima mokinių ekskursijas, kurių metu būsimieji studentai supažindinami su viena moderniausių Lietuvoje universiteto biblioteka, informacijos paieška ir gali čia pat praktiškai išbandyti gautas žinias. Įtaigių lektorių dėka mokiniai susipažįsta su studijų programomis, studentų laisvalaikio ir saviraiškos galimybėmis, kviečiami lankyti juos dominančias akademijas prie MRU. Partneriai mums padėjo rengiant konferencijas 2014 m. gruodį ir 2018 m. balandį, nemokamai naudojomės modernia auditorija, ir ne tik – sulaukėme dėmesio ir geranoriškos pagalbos organizuojant šiuos renginius, esame dėkingi už supratingumą ir palaikymą.
LNB Leidybos skyrius nuolat supažindina mus su naujausiais specializuotais leidiniais, suteikia galimybę įsigyti jų seminarų metu, ragina rašyti į periodinį žurnalą „Tarp knygų“.
2010 – 2011 m. Skyriaus pirmininkė Irena Kryžanauskienė dalyvavo tarptautinio IFLA projekto „Bibliotekų asociacijų stiprinimas“ organizuotuose į praktiką orientuotuose mokymuose: kaip išmokt atstovauti savo organizaciją, užtikrinti jos tvarumą ir tęstinumą, priimt efektyvius sprendimus, išklausyti visus narius ir būti jiems naudinga.

LBD  skyriaus kolektyvas

LBD skyriaus kolektyvas

Skyriaus veikla. Dalyvaujame LR Prezidentės globojamoje akcijoje Knygų Kalėdos. Nors buvo nusivylimo 2015 metais, kai mokyklos iš prekybos centrų gavo senų suplyšusių knygų, kai kurios kolegės siūlė boikotuoti šią akciją. Tačiau per 7-nerius metus susiklostė tradicijos mokyklose ir visiškai aišku, kad patikimiausi rėmėjai yra mokyklos bendruomenė, dovanojanti po 200-300 knygų.
Rengėme MBS tarybos posėdžius, kuriuose svarstėme aktualius klausimus. Problemų mokyklų bibliotekininkams iškyla neretai, bet atsiskyrimas ir uždarumas, skirtingas ir dažnai neteisingas požiūris į mokyklos bibliotekos veiklą, neleidžia priimti geriausių sprendimų, riboja galimybes pasidalinti pažangios veiklos patirtimi.
Skyriaus nariai nuolat supažindinami su naujausia LBD informacija ir priimtais sprendimais, vykdomais projektais. Dalyvaujame LBD suvažiavimuose, kasmetinėse konferencijose, NLBS, kasmetiniuose Vaclovo Biržiškos skaitymuose. „Biblioterapija“ kiekvienais metais pakviečia į Birštoną, būtinai kas nors dalyvauja ir dalinasi informacija skyriaus elektroninėje svetainėje.
2016 m. LBD konferencijoje, skirtoje tarptautinei knygos ir autorinių teisių dienai, teikėme skyriaus narių kandidatūras apdovanojimui. Padėkos raštais buvo apdovanotos skyriaus narės, Vilniaus M. Mažvydo progimnazijos bibliotekininkės Danguolė Matulevičienė ir Regina Vaitkevičienė – už 15-a metų vykdomą „Šiaurės šalių savaitės“ projektą.
Skyriaus renginiai. Per pastaruosius 4 metus organizavome dvi konferencijas skyriaus nariams, 5 išvykas, kuriose mielai dalyvavo ir skyriaus nariai-senjorai.
2014 m. balandį, NLB savaitės metu – išvyka į Lietuvos Technikos biblioteką, dalyvavo skyriaus nariai iš Vilniaus ir Lazdijų.
2016 m. birželį – pažintinė išvyka, skirta bibliotekų metams ir Spaudos grąžinimui. Aplankėme Knygnešių ir J.Tumo Vaižganto muziejų (Ustronės vienkiemis, Panevėžio r.), Anykščių savivaldybės Didžiulių vardo VB, Medžių lajų taką.
2017 m. balandį, NLB savaitės metu – išvyka į Lietuvos nacionalinę M.Mažvydo biblioteką, susipažinome su atnaujinta biblioteka, netradicinėmis erdvėmis ir paslaugomis. Dalyvavo 45 skyriaus nariai iš Vilniaus, Panevėžio, Lazdijų ir, žinoma, nariai-senjorai.
2017 m. birželį – pažintinė išvyka į M.K. Čiurlionio muziejų Druskininkuose, pakeliui aplankėme „Sūrininkų“ namus, ragavome išskirtinių skonių sūrių, vaišinomės specialiai mums iškeptomis bandelėmis, ir kvapnia kava. Subartonyse, V.Krėvės-Mickevičiaus gimtinėje, klausėmės įdomaus gidės pasakojimo. Taip pat aplankėme Merkinės piramidę, Merkinės piliakalnį, miesto rotušę, kai kas dar spėjo į Juodosios keramikos muziejų užsukti. Gidai buvo puikūs – naujai pamatėme M.K. Čiurlionio paveikslus.
2018 m. vasarį – išvyka į Signatarų namus, skirta atkurtos valstybės 100-mečiui paminėti. Dalyvavo 44-ri skyriaus nariai iš Vilniaus, Lazdijų, Trakų. Ir vėl pasisekė – puikus gidas Valdas, laikas prabėgo greitai, apžiūrėjome Nepriklausomybės Akto originalą, nusifotografavome ir kartu patraukėme į Knygų mugę
Skyriaus apdovanojimai. 2013 m. LBD Mokyklų bibliotekų skyrius buvo apdovanotas paskatinamąja premija Geriausio LBD metų skyriaus konkurse. 2014 m. ŠMM Ugdymo plėtotės centro padėka už partnerystę organizuojant mokyklų bibliotekininkų mokymus „Inovatyvių bibliotekų geroji patirtis“.
Išsamesnė informacija mokyklų bibliotekų skyriaus elektroninėje svetainėje www.mokyklos.lbd.lt

Informaciją parengė: LBD mokyklų bibliotekų skyriaus pirmininkė Leonija Kėvalienė

 

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti