Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Šiaulių apskrities bibliotekoje

Teatro ir istorijos diena Šiaulių apskrities bibliotekoje

Balandžio 25 dieną, pažymint Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje atidaryta solidi dokumentų paroda „Juozas Urbšys: gyvenimu liudiju istoriją“, parengta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Šiaulių visuomenei taip pat pristatyta Valstybinio Šiaulių dramos teatro premjera – vienos dalies spektaklis M. Walczak „Kasykla“.

J. Urbšys – diplomatijos ir knygos žmogus

Rengdamas parodą ir knygą apie karininką, diplomatą, kultūros veikėją Juozą Urbšį (1896–1991), žurnalistas, istorikas Vilius Kavaliauskas rėmėsi jo diplomatiniu ir kūrybiniu palikimu, kurio didžioji dalis saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Juozo Urbšio fondą sudaro  knygos, autografai, mašinraščiai, nuorašai, nuotraukos lietuvių, latvių, anglų, prancūzų, vokiečių kalbomis – iš viso 653 dokumentai. „Artėjantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis – puiki proga atverti ir pristatyti visuomenei šiuos turtus“, – sakė V. Kavaliauskas, asmeniškai pažinojęs politiką ir bendravęs su juo nuo 1988 metų, kai Sąjūdžiui prasidėjus grįžo iš JAV į Lietuvą.

Žurnalisto teigimu, J. Urbšys  buvo išskirtinė asmenybė, atlikęs reikšmingą vaidmenį ir tarpukario Lietuvos, ir 1991 m. atgimusios Lietuvos istorijoje. Likimas J. Urbšiui lėmė būti valstybės pasiuntiniu, ministru, pasirašyti svarbius dokumentus, bendrauti su dviem didžiausiais XX a. diktatoriais – Adolfu Hitleriu ir Josifu Stalinu. Už politinę veiklą teko 14 metų kalėti Vladimiro kalėjime, iš kurių 11 praleido ledinėje vienutėje, patirti žeminančią tremtį. Šie likimo išbandymai nepalaužė J. Urbšio, humanisto savo prigimtimi, knygos žmogaus, dvasios. Daugelis jo verstinių ir autorinių knygų yra mūsų tautos ir valstybės gyvosios istorijos liudijimai, primenantys būsimoms kartoms apie šalies patriotų siekį kurti vieningą, humanišką Lietuvą.

Pjesė, skatinanti ieškoti kasyklų savyje

Susitikime-diskusijoje su Valstybinio Šiaulių dramos teatro trupe pristatytas iš Šiaulių kilusio režisieriaus ir scenografo Artūro Areimos pirmasis miesto teatre kuriamas spektaklis „Kasykla“, kuriame kalbama apie miesto gyventojų beviltišką įstrigimą kasdienybės rutinoje praradus pagrindinį pajamų šaltinį – darbą kasykloje.

Pjesės autorius – Europos ir JAV teatralams žinomas jaunosios kartos lenkų dramaturgas Michal Walczak. Jo kūrybai būdingas tragikomiškas, grubokas ir gana tiesmukas požiūris į žmonių santykius. Dramaturgas kalba apie šiuolaikinės visuomenės problemas jungdamas skirtingas teatro tradicijas, siurrealistinio ir absurdo teatro elementus.

Spektaklio „Kasykla“ kūrybinė grupė sakė norinti kurti kitokį, netradicinį teatrą, todėl pasirinko statyti absurdo pjesę, kuri turėtų paskatinti šiauliečius pasidalyti bendrai išgyventa patirtimi ir apmąstyti dabartinę miesto situaciją: ką galime nuveikti, kad miestas taptų gyvesnis ir patrauklesnis jauniems žmonėms, sumažėtų emigracija ir žmonės čia jaustųsi šeimininkais.

Nuotraukos:  Ievos Slonksnytės

 

 

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti