Akcija „Knygų kalėdos 2016“ Šiaulių apskrities viešojoje bibliotekoje

Baigėsi Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“, prasidėjusi 2016 m. lapkričio 14 d. Šeštąjį kartą organizuotos akcijos tema – knygos, kurios keičia gyvenimą.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje ši akcija prasidėjo kartu su Bibliotekų metams pažymėti organizuota KNYGŲ MUGE 2016 „Skaityk – būk asmenybė!“ Mugės atidarymo metu bibliotekos direktorius dr. Bronius Maskuliūnas pakvietė visus dalyvauti akcijoje „Knygų Kalėdos“ ir dovanoti knygas mokyklų bibliotekoms.

Bibliotekos direktorius dr. Bronius Maskuliūnas

Bibliotekos direktorius dr. Bronius Maskuliūnas

Turininga programa vaikams ir jaunimui

Bibliotekos darbuotojai atsiliepė į kampanijos „Už saugią Lietuvą“ kvietimą mažinti socialinę atskirtį Lietuvoje ir bibliotekoje bei už jos ribų organizavo kalėdinius skaitymus, edukacinius užsiėmimus,  parodas sunkumus patiriantiems žmonėms, dienos centrų ugdytiniams. Bibliotekoje pirmą kartą vyko edukacinis užsiėmimas Šiaulių Ringuvos specialiosios mokyklos ir Šiaulių specialiojo ugdymo centro auklėtiniams. Vaikai susipažino su inovatyviomis technologijomis, naudodamiesi taikomąja „CoSpaces“ programa kūrė virtualią pasakos „Mažasis princas“ aplinką ir užsidėję virtualiosios realybės akinius (VR) sužavėti tyrinėjo pačių sukurtą pasaulį.

Jaunimo erdvės kuratoriai pakvietė vaikus ir jaunimą į kalėdines atvirukų dirbtuves. Į kvietimą atsiliepė moksleiviai iš Šiaulių sanatorinės, Šiaulių logopedinės mokyklos, taip pat jaunimas iš Šiaulių Normundo Valterio jaunimo mokyklos. Išradingi kūrėjai pasigamino nuostabių atvirukų, snaigių, kalėdinių papuošalų.

Gruodžio 19 dieną Vaikų literatūros skyriuje vyko šventinė popietė, kurioje dalyvavo Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ šeimynos su vaikučiais. Juos pasitikusi Burtininkė papasakojo apie atkeliaujančią gražią šventę ir apie tai, ką ji reiškia mums visiems. Kadangi vaikučiai nežinojo, kas yra Kalėdos ir kur jos gyvena, turėjo jų ieškoti. Keliaudami sutiko daug pasakų veikėjų, pažaidė su jais ir padainavo karaokę. Pagaliau iš Karalienės sužinoję, kad Kalėdos gyvena širdelėse vaikų, kurie tiki stebuklais ir pasakomis, susirinko prie Kalėdų eglutės, po kuria jų laukė kalėdinės dovanėlės.

Skaitymai Šiaulių psichiatrijos klinikoje

Akcijos metu prisiminti ir ligoninėse švenčių laukiantieji. Šiaulių apskrities viešosios bibliotekos bibliotekininkės surengė kalėdinius skaitymus su VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės psichiatrijos klinikos bendruomenės nariais. Šio šilto renginio dalyviai, draugiškai ratelin susėdę, laikydami rankose poezijos tomelį, sąsiuvinį ar primargintą popieriaus lapą, skaitė eiles apie žiemą ir Kalėdas, dalijosi ankstesnių švenčių prisiminimais. Atsisveikindamos bibliotekininkės klinikos pacientams dovanojo savo rankų darbo kalėdinę puokštę ir kiekvienam po kalėdinį linkėjimą, kuris kabojo ant puokštės.

Fondo „Švieskime vaikus“ knygų dovanojimo šventė

Graži labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ knygų dovanojimo šventė bibliotekoje vyko ir šiais metais. Akcijos organizatoriai Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono įstaigoms, turinčioms vaikų ir jaunimo bibliotekas, iš viso įteikė 151 dovaną – tai geriausių 2015 metų knygų rinkiniai vaikams. Tokia knygų dovanojimo šventė Šiaulių Povilo Višinskio bibliotekoje organizuojama antrą kartą. Šių metų „Vaikų bibliotekėlėje“ buvo nuo dviejų iki dvidešimt aštuonių knygų.

Knygų rinkinių Šiauliuose išdalyta 90: Šiaulių miesto bibliotekoms – 59, rajono – 31. Skaičiuojant vienetus, iš viso Šiaulių miesto ir rajono įstaigoms padovanotos 3 278 knygos.

Kalėdinės spaudinių parodos

Akcijos laikotarpiu buvo surengtos 6 spaudinių parodos. Bibliotekininkai kvietė skaitytojus patirti, sužinoti, atrasti, prisiminti.

Abonemento skyriuje ypač aktyviai buvo lankoma spaudinių paroda „Knygos, keičiančios gyvenimą“. Skaitytojai noriai klaidžiojo tarp lentynų, ieškodami intriguojančių, įkvepiančių, guodžiančių ar patariančių knygų, nešėsi jas namo, todėl bibliotekininkės turėjo nuolat pildyti spaudinių ekspozicijas. Panašiu pavadinimu „Knygos gali pakeisti gyvenimą“ informacinių leidinių paroda veikė ir Kraštotyros skaitykloje bei interneto svetainėje.

Meno ir muzikos skyriaus lankytojams buvo siūloma apžiūrėti kalėdinę meno, natų knygų, garso įrašų ir kt. dokumentų parodą pavadinimu „Šventų Kalėdų belaukiant…“

Kūrybos darbų parodos

 „Knygų Kalėdos“ neįsivaizduojamos be vaikų kūrybos. Šį kartą ant bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus sienų nutūpė nuostabūs, spalvingi ir išraiškingi vasaros atspindžiai – drugeliai. Juos sukūrė kūrybinės studijos „Menoja“, su kuria Meno ir muzikos skyrius bendrauja nebe pirmus metus, mažieji kūrėjai. Parodą vaikai pavadino prasmingai – „Dalijamės svajone“. Svajonės simbolis drugelis – tai gražus, mažas, skraidantis gamtos stebuklas, kurį pamatęs, nejučia imi šypsotis, svajoti. Spalvinga ir šilta paroda, skirta draugams, vaikams, tėveliams ir visiems parodos lankytojams, kvietė nepamiršti svajoti ir iš visos širdies pasidžiaugti, kai svajonės išsipildo.

Kita paroda, sukurta vaikų lopšelio-darželio „Klevelis“ ugdytinių, veikė Vaikų literatūros skyriuje ir vadinosi „Skaitau, klausausi, kuriu netradicinėje erdvėje“.

LBD knygos konkursas

Įsijungėme ir į Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuotą konkursą „Knyga, pakeitusi mano gyvenimą“.

Bibliotekos skaitytojai pasakojo apie knygas, kurios juos įkvėpė, sužavėjo, suintrigavo. Birutei Kuic įsimintina ir įdomi pasirodė Harukio Murakamio knyga „Avies medžioklė“.

Skaitytoja Laima pasidalijo savo išgyvenimais, kuriuos patyrė perskaičiusi Viilmos Luule‘ės knygą „Mokymas išlikti gyvam“. „Estų gydytojos ir rašytojos knyga padėjo man „išbaigti“ save kaip Gamtos kūrinį“, – rašė „Facebook“ paskyroje skaitytoja. O Svajūnas Sabaliauskas susižavėjo Pero Pettersono knyga „Vogti arklius“. „Pirmą kartą skaitydamas tarsi mačiau kino filmą. Atrodė, kad puikus operatorius panoramiškai skrodžia kūrinį, o genialus režisierius jį perkelia į manąją tikrovę“, – atviravo skaitytojas.

Konkursas pasibaigė, Lietuvos bibliotekininkų draugijos X suvažiavime įteikti apdovanojimai šios akcijos nugalėtojams, tačiau įdomūs knygų pristatymai liks ateičiai, kaip motyvuojantys skaitytojus komentarai apie  įkvepiančią, intriguojančią, patariančią, padedančią spręsti problemas, atskleidžiančią per amžius puoselėtas, kurtas ir atrastas vertybes.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje akcijos „Knygų Kalėdos 2016“ metu organizuoti 8 renginiai, 6 spaudinių parodos, surinktos 3 288 knygos, iš kurių 3 278 padovanotos Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono bibliotekoms Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“. 10 knygų padovanojo bibliotekos lankytojai.

Dėkojame visiems, prisijungusiems prie nacionalinės akcijos „Knygų Kalėdos“, dovanojusiems knygų ir dalyvavusiems renginiuose.

                                                                                                                          Vanda Sutkutė
LBD Šiaulių skyriaus pirmininkė
Ievos Slonksnytės nuotr.

 

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti