Prieš 27-erius metus užsimezgusi Tauragės ir Kuldigos bibliotekininkų draugystė sutvirtinta bendradarbiavimo sutartimi

2014 m. spalio 16 d. Kuldigoje (Latvija) Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kuldigos centrine biblioteka.

Pirmą kartą Latvijos bibliotekininkai, vadovaujami  tuometinės Kuldigos centrinės bibliotekos direktorės A. Landsbergos, Tauragėje viešėjo 1987 metų vasaros pradžioje. Svečius sudomino Tauragės rajono centrinės bibliotekos direktorės Vidos Kazakevičienės straipsnis apie bibliotekos metodinę veiklą, išspausdintas tuometiniame sąjunginiame profesiniame žurnale „Bibliotekar“, ir jie nusprendė viską pamatyti savo akimis. Viešnagės metu bibliotekininkai susipažino su Centrinės bibliotekos ir jos miesto filialų veikla, apsilankė Taurų ir Lauksargių bibliotekose, apžiūrėjo rajono istorijos paminklus.

Tų pačių metų rugsėjo mėnesį į Kuldigą išsiruošė būrelis Tauragės bibliotekininkų, tarp jų ir šių eilučių  autorė. Atmintyje išliko kolegų latvių svetingumas ir nuoširdumas, romantiški senovinio miestelio vaizdai… Vėliau vykusios visuomeninio-politinio gyvenimo permainos, bibliotekų veiklos pokyčiai sustabdė  draugystę net 25-eriems metams.

2012 metais, sužinoję, kad Kuldigoje prieš metus atidaryta nauja, graži ir moderni biblioteka, nusprendėme atnaujinti pažintį. Tarp kolegių latvių dar buvo žmonių, dalyvavusių ir prisimenančių tas pirmąsias viešnages (tarp jų ir dabartinė bibliotekos direktorė Laima Mirdza Ostele), tad buvome maloniai pakviesti vėl apsilankyti Kuldigos centrinėje bibliotekoje. Tų pačių metų rugsėjo 18 dieną į Kuldygą išvyko Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos darbuotojų delegacija, vadovaujama direktoriaus Sigito Kancevyčiaus.

Kuldigos centrinė biblioteka, visų pirma, ypatinga tuo, kad ji veikia nepaprastai didelę kultūrinę ir istorinę vertę turinčiame mieste, išsaugojusiame savo architektūrinį palikimą.  Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose Kuldiga paminėta 1242 metais. Siauros gatvelės, senoviniai namai, raudonų čerpių stogai, spalvingais ornamentais puoštos durys ir langinės, 1874 m. per Ventos upę nutiestas vienas ilgiausių Europoje arkinis tiltas – griežtai saugomi paveldo objektai. Ventos senvagė nuo plačiausio Europos krioklio – „Ventas Rumba“ iki Abavos žiočių yra respublikinės reikšmės saugomas gamtos objektas. Dėl per visą miestą tarp pastatų išsiraizgiusio upelio Kuldiga vadinama Latvijos Venecija.

Kuldigoje gyvena tik šiek tiek daugiau nei dvylika tūkstančių gyventojų, tačiau ji turi tikrą miestelio pasididžiavimą – didelę, gražią ir stilingą biblioteką, 2010 m. įsikūrusią restauruotoje buvusioje įspūdingoje žydų sinagogoje. Sukurta šiuolaikinė moderni biblioteka, suteikianti galimybę bendruomenei naudotis kultūros ir informacijos erdve, grožėtis nuostabiu architektūros kūriniu. Kai kurie interjero elementai išsaugoti daugiau nei penkiasdešimt metų. Pagrindiniame trijų aukštų pastate įsikūrusi administracija, grožinės ir mokslinės literatūros abonementai, periodikos ir interneto skaityklos, vaikų literatūros,  informacijos kaupimo ir apdorojimo, metodikos skyriai. Kitame greta stovinčiame pastate įrengtos parodų  ir konferencijų salės.

 Kuldigos centrinės bibliotekos darbuotojos svetingai priėmė svečius iš Tauragės: pristatė biblioteką, supažindino su darbo metodika, strategijomis, parodė moderniai ir skoningai įrengtas bibliotekos patalpas. Dviejų kaimyninių šalių bibliotekininkų bendradarbiavimas buvo sėkmingai atnaujintas.

2013 m. gegužės 24 d. kolegės latvės atvyko į Tauragę su atsakomuoju vizitu. Svečiai susipažino su B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos veikla, projektais ir patalpomis. Miesto pilyje įsikūrusiame Vaikų literatūros skyriuje „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos trečiokai kartu su Kuldigos centrinės bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotoja  siuvo jų simbolį – boružėlę. Taip patKuldigos bibliotekininkai pristatė savo kolegės, latvių dailininkės Ievos Vitola-Lindqvist  tapybos darbus. Tą popietę prasidėjus tradicinių Tauragės miesto dienų renginiams, svečiai įsiliejo į šventinį  šurmulį, dalyvavo Tauragės įmonių, įstaigų ir organizacijų prezentacinėje šventėje „Mes Tauragei, Tauragė mums“.

Na o šių metų spalio 16 d. Kuldigos centrinė biblioteka pakvietė kolegas tauragiškius dalyvauti pirmajame bendrame seminare „Bibliotekos kaip stiprūs partneriai ir vietinės bendruomenės centrai” („Libraries as powerful partners and local community centers”). Į seminarą  buvo pakviesti ir Alsungos bei Skrundos bibliotekininkai, kuriems Kuldigos centrinė biblioteka teikia metodinę paramą.

Po Kuldigos centrinės bibliotekos direktorės Laimos Mirdzos Ostele’s ir jos pavaduotojos sveikinimo kalbų, prieš 27-erius metus užsimezgusi Latvijos ir Lietuvos bibliotekininkų draugystė sutvirtinta bendradarbiavimo sutartimi. Bibliotekų direktoriams Laimai Mirdzai Ostele ir Sigitui Kancevyčiui iškilmingai pasirašius sutartį, buvo tęsiama seminaro, kuriame savo darbo patirtimi ir idėjomis dalijosi 5 Tauragės ir 5 Kuldigos bibliotekininkai, programa.

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius savo pranešime pasakojo apie rajono bibliotekose vykdomas inovatyvias veiklas. Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Meilutė Parnarauskienė supažindino su įdomiausiais renginiais, pavadinusi savo pranešimą „Ne Formatas“.  Metodikos skyriaus vedėja Danutė Pukelienė kalbėjo apie reikšmingiausius bibliotekos filialų projektus, o kultūros projektų vadovė Žaneta Timaitė aptarė, kokią naudą bibliotekoms ir jų partneriams teikia bendradarbiavimas. Informacijos skyriaus vedėja Birutė Lukoševičienė pristatė virtualią parodą apie bibliotekininko įvaizdžio kaitą visuomenėje ir kine. Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos, lėlių teatro „Batuotas katinas“ artistės, parodė vaikams į latvių kalbą išverstą  spektaklį „KakėMakė ir netvarkos nykštukas“.

Seminaro šeimininkai savo pranešimuose daugiausia dalijosi darbo su vaikais patirtimis. Jų tikslas – užsiauginti skaitančią, lojalią ir remiančią bibliotekas kartą. Turlavos bibliotekininkė Sandra Brantevica kalbėjo apie biblioteką kaip apie palankią aplinką vaikams, Inese Rubine iš Ķikuriemo bibliotekos papasakojo apie bendruomenės ir bibliotekos rengiamus vaikų naktinius žygius, Inga Zalgaucka iš Skrundos Vaikų bibliotekos pasidalijo patirtimi apie vaikų vasaros skaitymo programas ir skaitytojų klubą „Saulespuke“ (Saulėgrąža). Pelci miestelio bibliotekininkė Daina Girvaite kalbėjo apie biblioteką kaip apie vietą, skirtą pažinti kitų šalių literatūrai,  kultūrai ir žmonėms. Ji ne tik supažindina savo skaitytojus su užsienio šalių literatūra, bet ir skatina juos mokytis kalbų, savo bibliotekoje organizuodama kursus. Šiuo metu 15 bendruomenės narių mokosi ispanų kalbos.

Kuldigos ir Tauragės bibliotekų vadovai išreiškė viltį, kad atnaujinta draugystė bus abipusiai naudinga, kad bendri projektai ir seminarai padės pritraukti naujų partnerių, kad susidraugaus ne tik bibliotekos, bet ir jų darbuotojai.

Pasibaigus seminarui, tauragiškiams surengta ekskursija į Kuldigos muziejų ir dvi miestelių bibliotekas.


Birutė Lukoševičienė, Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja
Žaneta Timaitė, kultūros projektų vadovė rinkodaros ir viešųjų ryšių specialistė

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti