Lietuvos bibliotekininkai dalyvavo Nacionaliniuose K. Donelaičio ,,Metų“ skaitymuose Vilniaus knygų mugėje 2014 m.

Vasario 20-23 dienomis Vilnius kvietė skaityti, bendrauti, pirkti, šurmuliuoti 15-oje tarptautinėje Knygų mugėje. Šio, vienintelio tokio pobūdžio renginio, labiausiai laukė visi skaitantys, besidomintys knyga žmonės.

Jo metu buvo  pristatomos  ne tik knygos, bet ir didesnės bei mažesnės Lietuvos leidyklos. Į mugę atvyko svečiai iš Rusijos, Baltarusijos leidyklų. Vyko įdomūs susitikimai ir renginiai su knygų  autoriais, diskusijos įvairiomis temomis: knygų skaitymo, leidimo, istorinėmis ir t.t. Į savo dirbtuvėles kvietė ne vienas menininkas, pvz.: rašytojas-dailininkas Kęstutis Kasparavičius, dailininkė Sigutė Ach.Vaikams patiko įvairių kūrybinių darbų erdvės, kuriose galėjai net įgyvendinti savo slapčiausias svajones – nupiešti piešinį, dalyvauti piešinio dėlionėje, kartu su savo draugais sužaisti įdomų žaidimą, pažiūrėti vaikams skirtą spektakliuką, paklausyti muzikos ir SKAITYTI, SKAITYTI…

Bene įdomiausias ir gausiausias renginys buvo Kristijono Donelaičio „Metų“ skaitymai. Savo jėgas išmėginti,  skaitant hegzametru atskiras kūrinio ištraukas (po 10 eilučių ir daugiau), galėjo įvairių profesijų, įvairaus amžiaus ir iš įvairių Lietuvos vietovių atvykę žmonės, užsienio lietuviai, neįgalieji.

Renginį pradėjusi šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad ir šiandien K. Donelaičio ,,Metai“ yra svarbūs: kviečiantys branginti savo gimtąją kalbą, savo žemę, puoselėti lietuvybę.

Kūrinys buvo perskaitytas nuo pradžios iki pabaigos.  Pradėjusi pirmąja ištraukos ,,Pavasario linksmybės“ eilute, skaitymo estafetę šalies vadovė perdavė kitiems. Scenoje skaitovai keitė vieni kitus skaitydami ištrauką po ištraukos be pauzių. Šiuose skaitymuose dalyvavo daug žinomų šalies žmonių: habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, literatūros kritikas, literatūrologas Kęstutis Nastopka, žurnalistė, TV laidų vedėja Edita Mildažytė, aktorius Andrius Bialobžeskis, poetas, vertėjas, Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, leidyklos ,,Tyto  alba“ direktorė ir savininkė Lolita Varanavičienė, Lietuvos sveikatos apsaugos  ministras Vytenis Andriukaitis, kultūros ministras Šarūnas Birutis,  Dakaro ralio lenktynininkas Benediktas Vanagas ir daugelis kitų. ,,Metų“  ištraukos  taip pat buvo skaitomos ispanų, lenkų, graikų, vokiečių, esperanto kalbomis.

Skaitymuose taip pat dalyvavo ir įvairių Lietuvos bibliotekų darbuotojai, Lietuvos bibliotekininkų draugijos nariai: Alina Jaskūnienė, Odeta Maziliauskienė, Daina Sutkevičienė, Vita Gerulienė, Janina Vileikienė, Violeta Skėrienė, Danguolė Barkauskienė, Skirmantė Anuškevičienė, Giedrė Gudauskaitė, Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė, Sigutė Urbonavičienė, Jūratė Malašauskienė, Regina Markevičienė, Vandutė Nikartienė, Irena Kuzminskienė, Zita Civikaitė, Jūratė Korsakaitė, Vilma Urniežiūtė, Gaiva Slivkienė, Rima Dirsytė, Jolita Steponaitienė, Vilija Butkevičienė, Vytautas Gocentas. Džiaugėmės susibūrę į vieną didelį skaitovų būrį. Mums visiems rūpi išliekamoji knygos vertė ir visuomenės savišvietos svarba, kad svarbios būtų ne tik informacinės technologijos, bet ir santykis su literatūra bei tarpusavio bendravimas! Dėkojame Skaitymų idėjos sumanytojui – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Leidybos centro vadovui Gyčiui Vaškeliui.

Tokiu nepaprastu renginiu  Vilniuje „Litexpo“ parodų rūmuose ir  jubiliejiniais renginiais  Lietuvos bibliotekose, mokyklose ir kitose vietose garbingai paminėjome ir dar minėsime iškilią 300 metų lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio gimimo metinių sukaktį.

2014 metai valstybiniu mastu paskelbti šios iškilios asmenybės metais. Pagarbą K. Donelaičiui atiduoda ir UNESCO – jubiliejinės gimimo metinės įtrauktos į UNESCO ir valstybių narių minimų sukakčių sąrašą.

                                                      Danguolė Barkauskienė

Nuotraukose (iš kairės): Danguolė Barkauskienė, Alina Jaskūnienė, Jolita Steponaitienė, Violeta Skėrienė, Asta Kazakevičiūtė-Bankauskienė

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti