Pasaulio bibliotekų konferencija – mokytis iš kitų ir dalytis patirtimi

 

Kokia yra šiuolaikinė biblioteka? Ar ji gali mus įkvėpti? O gal nustebinti, daryti įtaką? Į šiuos ir kitus viso pasaulio bibliotekų specialistams aktualius klausimus siekė atsakyti šių metų rugpjūčio 11-17 dienomis Helsinkyje, Suomijoje, vykęs Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongresas: 78-oji IFLA Generalinė konferencija ir asamblėja „Bibliotekos dabar! įkvepiančios… stebinančios… įtakingos“ (World Library and Information Congress: 78th IFLA General Conference and Assembly „Libraries now! inspiring… surprising… empowering“).

Konferencijoje dalyvavo per 3 tūkst. įvairios tautybės bibliotekininkų. Lietuvai atstovavo pora dešimčių bibliotekų specialistų iš Lietuvos bibliotekininkų draugijos, apskričių ir savivaldybių viešųjų, taip pat akademinių ir nacionalinės bibliotekų, Kultūros ministerijos. Šių metų IFLA konferencija buvo skirta aptarti kintantį bibliotekų vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje, supažindinti su naujausiomis bibliotekų veiklos tendencijomis, kūrybiškomis idėjomis ir novatoriškais sprendimais

Konferencijos metu vyko apie 80 sesijų, kuriose pranešimus skaitė atstovai iš skirtingų pasaulio šalių. Pranešimuose analizuoti su įvairiapuse bibliotekų veikla susiję iššūkiai ir aktualūs klausimai: bibliotekų politikos ir strateginių nuostatų formavimas, naujų idėjų ir inovacijų generavimas, atstovavimo ypatumai ir privalumai, vartotojams skirtos paslaugos ir prieigos galimybės. Nemažai dėmesio skirta naujausiems įrankiams, technikai ir skaitmeninėms technologijoms aptarti. Pranešėjai pateikė naudingos teorinės informacijos ir daug praktinių pavyzdžių iš savo šalies patirties

Konferencijos dalyviai taip pat galėjo susipažinti su IFLA finansuojamos programos „Bibliotekų asociacijų stiprinimas“ („Building Strong Library Associations“) rezultatais, kuriuos pristatė programoje dalyvavusios šalys: Lietuva, Peru, Kamerūnas, Ukraina, Botsvana ir Libanas. Lietuvos pasiekimus šioje programoje pristatė Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Alina Jaskūnienė. Pranešime ji kalbėjo apie sustiprėjusią draugijos poziciją ir įvaizdį šalies visuomenėje, pateikė kelis sėkmingai įgyvendintų partnerystės ir bendradarbiavimo projektų pavyzdžius, akcentavo atstovavimo veiklas ir jų svarbą, stiprinant draugijos narių sutelktumą ir vieningumą.

Be darbinių sesijų ir teorinių pranešimų konferencijos metu taip pat vyko paroda, kurioje buvo galima iš arčiau susipažinti su naujausiais techniniais įrenginiais, tokiais kaip automatinis knygų skenavimo aparatas, knygų valymo įranga ir pan., pagrindiniais programiniais įrankiais, leidžiančiais greitai ir patogiai apdoroti įstaigos renkamus duomenis, turimas žinias, gaunamus atsiliepimus ir pan. Nemažai naudingos informacijos pateikta ir verslo įmonių organizuojamuose pristatymuose – kaip į bibliotekų veiklą įtraukti jaunimą, kaip efektyviai atlikti grįžtamojo ryšio analizę, kaip bibliotekų paslaugas pritaikyti išmaniesiems telefonams ir t. t.

Neišdildomus įspūdžius paliko aplankytos bibliotekos: Suomijos nacionalinė biblioteka, Helsinkio miesto viešoji Pasila biblioteka, Helsinkio miesto viešoji Vallila biblioteka, Helsinkio miesto bibliobusas. Ekskursijų metu buvo galima iš praktinės pusės susipažinti su Suomijos bibliotekų sistema, atskirų bibliotekų veiklos organizavimo procesais, paslaugomis, inovacijomis, vartotojų aptarnavimo principais ir pan. Visos bibliotekos žavėjo šiuolaikišku interjeru ir atviromis, skirtingo amžiaus bei poreikių lankytojams pritaikytomis erdvėmis – rimtam darbui, muzikos, meno mylėtojams, senjorams ar tėvams su mažais vaikais.

IFLA konferencija buvo puiki galimybė išgirsti įvairiose užsienio šalyse veikiančių bibliotekų veiklos patirtį, užmegzti vertingų kontaktų ir pasidalyti savo patirtimi. Kitais metais IFLA konferencija vyks Singapūre, jos tema „Ateities bibliotekos: neribotos galimybės“ („Future Libraries: Infinite Possibilities“.)

 

Informaciją paruošė Edita Urbonavičienė, Kauno apskrities viešoji biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija

 

Pasidalinkite:

Norėdami komentuoti, turite būti prisijungę Prisijunti